BEOGRAD - Bivši košarkaški reprezentativac i predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Vlade Divac potpisao je danas karticu za zaveštanje organa i pozvao građane da se pridruže akciji Ministarstva zdravlja "Produži život", koja promoviše značaj doniranja organa.
Divac je posle potpisivanja donorske kartice u Ministarstvu zdravlja novinarima rekao da je osećao obavezu da to uradi, jer je imao dosta prijatelja koji su bili životno ugroženi i jedini spas im je bio donacija neophodnog organa.
"Osećam obavezu i želja mi je da se prikljucim ovoj akciji. Iskoristiću priliku da pozovem građane da urade isto i da tako pomognemo jedni drugima", kazao je Divac.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević je istako da je cilj akcije da se građanima uakaže na značaj zaveštanja organa.
"Nijedan čovek nije usamljeno ostrvo i svakome se može desiti da mu za lečenje i normalan život bude potreban organ druge osobe. Zaveštanje je plemenit čin, moramo imati razumevanja jedni za druge", istakao je Milosavljević.
Ministarstvo zdravlja Srbije je u oktobru 2009. godine, proglašenom za mesec donatora organa, pokrenulo kampanju "Produži život" kao podršku programu transplantacije i davanju organa.
Organe je zavštalo potpisalo oko 30.000 ljudi. U zemljama Evropske unije oko 4.000 ljudi godišnje ne dočeka transplantaciju.