Ex -Yu

Vučić: Sa Bajdenom o dodatnim ulaganjima u Srbiju

Vučić: Sa Bajdenom o dodatnim ulaganjima u Srbiju
Vučić: Sa Bajdenom o dodatnim ulaganjima u Srbiju
Agencije

MINHEN - Predsjednik vlade Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će u razgovoru sa potpredsjednikom SAD Džozefom Bajdenom, večeras u Minhenu, pokrenuti temu dodatnih američkih investicija u Srbiju.

Biće to praktično nastavak razgovora koje je već imao sa pomoćnicom državnog sekretara SAD Viktorijom Nuland, objasnio je Vučić novinarima u Minhenu, i istakao da njegovo učešće na bezbjednosnoj konferenciji, odnosno prisustvo Srbije na tom forumu, treba vidjeti kao priliku da se oosigura dodatna podrška za osnaživanje ekonomije i sprovođenje reformi, jer je to preduslov stabilnosti.

Vučić je rekao da će u tom smislu teme razgovora sa američkim potpredsjednikom biti energetska pitanja, bilateralna saradnja, pitanje evropskih integracija, ali i pitanje dodatnih ekonomskih ulaganja i američkog investiranja u Srbiju. 

On je podsjetio da je u okviru minhenske konferencije već razgovarao sa Nuland, koja, kako je vidio , "mnogo toga odlučuje", i kad je riječ o SAD, ali i o stvarima koje se tiču Evrope.

Premijer je naveo da je sa Bajdenom imao dva vrlo srdačna razgovora telefonom i da mu je zahvalan što je u "svoj toj gužvi" prihvatio da dosta vremena provede sa predstavnicima naše zemlje. 

On je dodao da se na kratko sreo i sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, njenim savjetnikom Kristofom Hojzgenom i da je imao razgovor sa ministarkom za EU u Vladi pokrajine Bavarske Beatom Merk, koja će posjetiti Beograd 5. marta. 

 Veoma je važno, smatra premijer, da Srbija zadrži bliske odnose i kontakte sa njemačkim zvaničnicima i privrednicima, imajući u vidu uticaj i značaj te zemlje u evropskim okvirima.

 "Razgovarali smo i o dolasku većeg broja njihovih investitora. Oni čvrsto stoje iza naših ekonomskih reformi i podržavaju ih...ono na čemu insistiraju je nastavak  dijaloga i postizanje rezultata u razgovorima sa kosovskim Albancima i mislim da su tu stvari prilično jednostavne" podvukao je Vučić. 

On je dodao i da će Srbija podržati stav Nemačke po pitanju smanjenja naoružanja i uzdržavanja od slanja oružja u Ukrajinu, ali i naveo da je našprevashodni interes da se bavimo prije svega svojim ekonomskim problemima i da rešavamo životne probleme građana Srbije.

Vučić je, odgovarajući na pitanja u vezi njegovog obraćanja na panelu "Ukrajina i neriješeni konflikti u Evropi", rekao da ne spada u one političare koji misle da mogu da okončaju  svjetske probleme, mada će, razume se, izneti već poznat stav Srbije po pitanju Ukrajine'', poručio je Vučić iz Minhena.

"Ono čime ću da se bavim je stabilnost u Srbiji, u regionu...kako ekonomska, tako i politička. Ono što je za nas najvažnije, što donosi tu stabilnost i obezbeđuje mir, jesu  bolja ekonomija i ekonomske reforme", istakao je predsjednik srpske vlade.

Premijer, dodao je, očekuje plodotvornu raspravu sa svim učesnicima, čast mu je da bude gost na takvom panelu i da može takvom skupu da se obrati, a prije svega je to čast za Srbiju.

Najčitanije