BEOGRAD - Povjerenik za informacije od javnog značaja u Srbiji Rodoljub Šabić izjavio je danas da je zabrinut zbog podizanja optužnice protiv novinara lista "Nacionalni građanski" zbog navodnog odavanja tajne, navodeći da "ako za to uopšte ima razloga", odgovorne treba tražiti među državnim funkcionerima.
Sredinom juna "Nacionalni građanski" je objavio strogo povjerljiv Izvještaj o stanju priprema za odbranu u Srbiji u 2010 godini, o kome se raspravljalo na zatvorenoj sjednici Skupštine Srbije.
Novinari "očito nisu ti koji su odgovorni za odavanje tajne. Sadržinu dokumenta koji je, s razlogom ili bez razloga, svejedno, bio označen kao poverljiv odao je neko drugi, funkcioner odnosno službeno lice", naglasio je povjerenik i naveo da, ako za to uopšte ima razloga, odgovorne za odavanje tajne treba tražiti među državnim funkcionerima i službenicima.
Šabić je ocijenio da će mnogi sa mnogo razloga postupak Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu doživjeti kao ugrožavanje slobode štampe i prava javnosti da zna.
On je dodao da novinari, čak i da znaju ko je to, po važećim zakonima, nisu dužni da to kažu, da odaju izvor informacija.
"Novinari su radeći ono što je njihov posao pisali o lošem stanju nekih odbrambenih resursa pozivajući se pritom i na konkretne podatke iz dokumenta koji je bio označen kao poverljiv", ukazao je Šabić.
Prema njegovim riječima, iole dobronameran pristup onome što su radili upućuje prije na zaključak da su novinari željeli dati doprinos nastojanjima da se propusti otklone, a odbrambeni resursi poprave i unaprijede, a ne da su uradili nešto loše.
"Insistiranje na odgovornosti novinara, a pogotovo uz odsustvo odgovornosti drugih, stvarno odgovornih , bez obzira na namere tužilaštva, za rezultat će objektivno imati štetne efekte po slobodu štampe i pravo javnosti da zna", naglasio je Šabić.
Novosadski dnevni list "Nacionalni građanski", poslije 666 brojeva, od danas je prestao da izlazi, a svoj novi život ova popularna novina kako građanske, tako i nacionalne orijentacije nastaviće u elektronskoj formi.
Glavni i odgovorni urednik Milorad Bojović kaže da je "Nacionalni građanski" "pao" zato što je na svojim stranicama čitaocima uvijek iznosio samo notornu istinu.
"Nismo se libili da vlastima putem stranica 'Nacionalnog građanskog' otvoreno kažemo da laže kad je to činila. Novinari su se bez straha upuštali u razotkrivanje teških krađa, korupcionaških afera, političkih zavjera, kao i loših namera, štetnih po država i 'običnog' čoveka, koji nam je jedino verovao. Nažalost, nismo uspeli u neravnopravnoj borbi protiv spin-doktora bliskih vlasti", naveo je Bojavić u svom posljednjem uvodniku za ovaj list.
List "Nacionalni građanski" je bio član medijske grupe sa nedjeljnim vojvođanskim listovima "Zrenjanin", "Somborske novine", "Nove kikindske novine", "Bačkopalanački nedeljnik" i "Nova slobodna reč".