SARAJEVO - Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić uputio je pismo predsjedavajućem Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegoviću u kojem mu zahvaljuje na zalaganju i doprinosu da međunarodna donatorska konferencija u Briselu protekne što uspješnije.
Nikolić je u pismu istakao da će zahvaljujući dobijenim donacijama u narednom periodu moći u dobroj mjeri obezbijediti zadovoljenje elementarnih potreba stanovništva područja pogođenih poplavama, te omogućiti saniranje štete, pokretanje obnove infrastrukture i primijenjivanje preventivne mjere zaštite od takvih i drugih elementarnih nepogoda.
"Velika zajednička nevolja nas je ujedinila, ali i pokazala da samo udruženim snagama možemo pobijediti teškoće koje su nas snašle", naveo je Nikolić u pismu Izetbegoviću, saopštenjo je iz Predsjedništva BiH.
Predsjednik Srbije smatra da bez zajedničkog nastupa ne bi bilo moguće obezbijediti prisustvo preko 60 zemalja i 23 međunarodne organizacije na donatorskoj konferenciji, niti bi uspjeli prikupiti veliku finansijsku pomoć za obnovu područja u BiH i Srbiji pogođenih katastrofalnim poplavama.
"Zajednički rad BiH i Srbije na što boljoj i efikasnijoj pripremi donatorske konferencije pokazao je da se samo u zajedništvu i dobrosusjedskoj saradnji mogu prevazilaziti problemi, postizati dobri rezultati i stvarati uslovi za bolju budućnost naših zemalja i naroda", navodi se u pismu.
Tokom donatorske konferencije, koja je pod motom "Obnovimo zajedno" održana 16. jula u Briselu, Srbija je za saniranje štete od poplava dobila 995 miliona evra, a BiH 809 miliona evra.