BEOGRAD - Srpska pravoslavna crkva (SPC) je pozvala vjernike, djecu duhovnu, da ispovijedaju i čuvaju svoju vjeru u vaskrsenje, ne riječima, već životom i djelima.
U poslanici koju je pročitao Njegova svetost patrijarh srpski Irinej navedeno je i da se klonu "parasinagoga", odnosno zasebnih okupljanja sektaškog tipa, kao i lažnih proroka i učitelja jer oni "dolaze u odijelu ovčijem, a iznutra su vuci grabljivi".
Upućen je poziv srpskom narodu "u otadžbini i rasejanju" da živi i raduje se vaskrsenju Hristovom, napominjući da ovaj praznik poziva da se čuva jedinstvo Crkve i da nikada svoje zemaljske interese ne pretpostavljamo interesu zajednice i sveopšteg dobra.
Uz podsjećanje da Crkva uvijek ističe vrijednost i svetinju ljudskog života, od začeća do sazrijevanja, i da se protivi bilo kakvom obliku nasilja nad bogolikom ljudskom ličnošću, u poslanici se dodaje da današnji čovjek, obremenjen brigama ovoga svijeta i zaslijepljen sebičnim potrošačkim mentalitetom, izbjegava da se suoči sa tajnom života i smrti te da sve više dolazi do izražaja "civilizacija smrti".
SPC je poručila povodom Vaskrsa da je srpski narod riješen da opstane na Kosovu i Metohiji, čuvajući se nesloge i ne zbunjujući se pričama koje ne vode očuvanju vjere i nacionalnog identiteta.
U poslanici se navodi da sveštenstvo i vjerni narod Božji u miru i ljubavi, smirenju i poslušnosti, pohodi svoje hramove i svetinje, učestvuje u bogosluženju i pričešćuje se, te "da vladika Atanasije, koji privremeno zamjenjuje episkopa Artemija, posjećuje narod i svetinje širom Kosova i Metohije".
U poslanici se navodi da srpski narod zna šta znači držati se zdravih riječi Gospodnjih i nepatvorenog učenja o pobožnosti, a kuda vodi zaludno prepiranje, od čega nastaje zavist, svađa, huljenja, lukava podozrenja, prazna nadmudrivanja ljudi izopačenog uma i lišenih istine, koji misle da je pobožnost izvor dobitka.
U poslanici je navedeno da se SPC moli Bogu da se molitvama svetoga Save i svetoga cara Lazara vrati mir i sloboda na naše stradalno Kosovo, našu duhovnu kolijevku i naš Jerusalim, tamo gdje su naše najveće svetinje, koje su biseri pravoslavne kulture i sveukupne hrišćanske baštine.
"Pozdravljajući vas, braćo i sestre, još jednom najradosnijim vaskršnjim pozdravom, pozivamo vas sve da živite u ljubavi prema Bogu i bližnjima, hodeći tako putem koji vodi u večni život. Živeći tako postaćemo i bićemo sinovi i kćeri vaskrsenja", navodi se u poslanici.