Gradovi

Bajgorići nastavljaju štrajk glađu

Selma Lemo

Emir Bajgorić, iz naselja Gornji Pofalići, sa ženom i dvije kćerke nastavit će štrajk glađu sve dok mu predstavnici općine Novo Sarajevo ne obezbijede vodu.

On je ovo rekao nakon jučerašnjeg sastanka s predstavnicima općine. Nedžad Koldžo, općinski načelnik, porodici Bajgorić je obećao da će im što prije obezbijediti privremeni priključak na vodovodnu mrežu. Emir je sa suprugom Adelom i djecom Lejlom i Adnanom štrajk glađu započeo u ponedjeljak, jer već dva mjeseca nema vode, te sedam godina čeka da mu općina izgradi pristupni put do kuće.

`U 21. stoljeću živimo na flaši vode. Do moje kuće nema pristupnog puta i samo se helikopterom mogu spustiti u dvorište. Svaki dan bit ću s porodicom u općini i štrajkat ćemo glađu sve dok nam ne osiguraju vodu`, istakao je Bajgorić.

Kaže da njegova djeca naredne školske godine neće ići u školu, jer do glavne saobraćajnice moraju doći preko tuđih dvorišta.

`Komšija Dževad Kalabušić na trasi kuda je trebalo da bude izgrađen put bespravno je sagradio kuću. Od 2000. godine uzaludno od općine tražim da riješe ovaj problem`, kaže on.

Koldžo, pak, tvrdi da općina, po ugovoru o građevinskoj dozvoli između vlasnika zemljišta i Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo, Bajgoriću nije dužna obezbijediti ni vodu ni put.

`Po tom ugovoru, čiji potpisnik nije bio Bajgorić, nego Alija Kolenda, investitor sam sebi mora osigurati pristupni put i kompletnu komunalnu infrastrukturu. Bajgorićeva kuća nema čak ni upotrebnu dozvolu. On građevinsku dozvolu mora prebaciti na sebe`, kaže Koldžo, dodavši da će izuzimanje zemljišta biti razmatrano na narednoj sjednici Općinskog vijeća Novo Sarajevo.

`Kontaktirali smo Kalabušića. Pristaje na zamjenu i traži dvosaban stan. Vrijednost ovog zemljišta je oko 20.000 KM. Općina neće pristati na veću cijenu`, istakao je Koldžo.

Hromo: Naći ćemo rješenje

Nijaz Hromo, pomoćnik općinskog načelnika za komunalne poslove, jučer je trebalo da se sastane s predstavnicima `Vodovoda i kanalizacije` kako bi riješili problem vodosnabdijevanja porodice Bajgorić.

`Svi smo dijelom obavezni da riješimo ovaj problem. S predstavnicima 'Vodovoda i kanalizacije' naći ćemo najadekvatnije rješenje. Porodici ćemo pomoći da uradi i bespravan priključak, samo da dobiju vodu`, kazao je Hromo.

Najčitanije