BANjALUKA - Ljekari Klinike za očne bolesti Kliničkog centra Banjaluka u srijedu, 14. marta, za sve zainteresovane građane sprovešće skrining glaukoma, koji obuhvata mjerenje intraokularnog pritiska, pregled prednjeg segmenta oka, očnog dna i anketiranje.
Iz ove zdravstvene ustanove navode da mjerenje očnog pritiska, kao prvog faktora rizika za pojavu glaukoma, ima za cilj identifikovanje osoba sa povećanim rizikom, kojima se odmah preporučuje detaljnije ispitivanje.
"Glaukom je oboljenje oka koje se smatra drugim uzročnikom sljepila u svijetu. Oko 67 miliona ljudi boluje od glaukoma, dok je približno 4,5 miliona ljudi slijepo zbog ove bolesti. Osnovna karakteristika glaukoma je povišen očni pritisak koji postepeno razara očni živac, zadužen za prenos slike od oka do mozga", objašnjavaju iz Klinike za očne bolesti.
Iz Klinike navode da je osnovni cilj ovih aktivnosti rano prepoznavanje glaukoma i povećanje svijesti o ovoj bolesti.
"Kako bolest napreduje, tako se gubitak vida sve više približava centru, a u krajnjem stadijumu bolesti pacijent gubi centralni vid. U tom stadijumu isuviše je kasno da se bilo šta učini, jer je gubitak vida nepovratan, a kada se bolest otkrije na vrijeme pregledom kod očnog ljekara, vid se može sačuvati", napominju iz Klinike.
Kod zdravih osoba starosti četrdeset i više godina, odlazak kod oftalmologa preporučuje se jednom u tri do pet godina, a poslije 50 godina starosti jednom godišnje, posebno kod ljudi koji su u porodici imali nekoga ko je bolovao od glaukoma.
Prošle godine u Kliničkom centru Banjaluka skriningom je obuhvaćena 331 osoba. Od ukupnog broja, 95 osoba je imalo očni pritisak viši od 20 milimetara živinog stuba (mm Hg), a najviši izmjereni očni pritisak iznosio je 52 mm Hg.
Skrining glaukoma biće proveden od 8.00 do 16.00 časova u centralnom holu Kliničkog centra na Paprikovcu.
Klinika za očne bolesti i udruženja oftalmologa i glaukomatologa širom svijeta od 12. do 16. marta obilježiće Svjetsku nedelju borbe protiv glaukoma.