Gradovi

Banjaluka ostavila samo lijepe utiske na grupu stranih studenata

Banjaluka ostavila samo lijepe utiske na  grupu stranih studenata
Banjaluka ostavila samo lijepe utiske na grupu stranih studenata
Nikola Salapura

BANJALUKA - Grupa od osam stranih studenata iz šest različitih zemalja protekle sedmice je boravila u Banjaluci, u želji da upozna grad na Vrbasu i njegove stanovnike, kao i da stvore pravu sliku o kulturi, običajima i narodima u BiH.

Oni su došli na poziv Banjalučanina Igora Tadića, s kojim studiraju u Pragu, a većina njih je prije dolaska u Banjaluku imala sasvim drugačiju predstavu o ovom gradu. Kažu da su mislili da je sve mnogo zaostalije, siromašnije i manje razvijeno. Međutim, nakon nekoliko dana boravka promijenili su mišljenje i iz Banjaluke nose potpuno pozitivne utiske.

Kako su nam kazali kroz razgovor, Banjaluka i RS izgledaju mnogo drugačije, razvijenije i ljepše nego što su zamišljali ili slušali iz medija.

Najviše im se sviđaju hrana i piće, zatim srdačan narod, te činjenica da su ljudi na ulicama opušteni i da sve funkcioniše i pored loših vremenskih uslova. Kako su kazali, najviše im se sviđaju ćevapi, pljeskavice, čorbe i bureci, dok im se od pića najviše sviđa domaća rakija i nektar pivo.

Najviše im se sviđaju hrana i piće, zatim srdačan narod, te činjenica da su ljudi na ulicama opušteni i da sve funkcioniše i pored loših vremenskih uslova

 David Rodrigez iz Meksika kazao je da u Banjaluci pratimo trendove.

"U Banjaluci za ovih nekoliko dana na mene je poseban utisak ostavila tržnica, jer je slična kao kod nas u Meksiku", rekao je Rodrigez.

Prema riječima Holanđanina Džefa Snipa, prije dolaska nije imao tačnu sliku o zemlji i gradu, ali je mislio da je sve u Banjaluci i BiH mnogo siromašnije. Njegov zemljak Viktor Humen istakao je da je prije dolaska imao neka saznanja iz medija o BiH, ali da nije imao tačnu sliku svega.

"Sada kada sam ovdje sve mi izgleda mnogo bolje nego što sam zamišljao, s obzirom na sliku koju sam imao iz medija", kazao je on i rekao da mu se Banjaluka generalno sviđa i dodao da ga oduševljava to što se ljudi uprkos ovakvom vremenu kreću i voze, dok bi Holanđani sjedeli u kućama.

Da su Banjaluka i cijela RS manje razvijeni mislio je i Vinsent Tomas iz Francuske, koji kaže da je njegova predstava bila da je sve ovdje koncentrisano oko nekoliko gradova, a da su ostalo sve sela.

"Međutim, to nije tako, a očekivao sam da je sve dosta porušeno, ali se ne vide posljedice rata", rekao je on.

Ričard Boufinger iz Njemačke kazao je da su mu prijatelji iz Beograda pričali da je u Banjaluci i BiH nerazvijeno, ali da on sada ima sasvim drugu sliku, dok je Kan Kekin iz Turske istakao da je iznenađen time što su mentalitet ljudi, hrana i noćni život gotovo isti kao u Turskoj.

"Ovdje se osjećam kao kod kuće, a u Banjaluci mi se sviđa arhitektura grada, dok bi noćni život mogao biti življi", rekao je ovaj student iz Turske.

Kako je kazao Ostoja Barašin, direktor Turističke organizacije Banjaluka, broj stranih turista i noćenja u Banjaluci je sve veći, te ne čudi što oni imaju drugačije mišljenje od onog kakvo steknu prilikom odlaska.

Sada kada sam ovdje sve mi izgleda mnogo bolje nego što sam zamišljao

"Oni ne misle loše o gradu Banjaluci, jer je BiH kao država i destinacija u svjetskim turističkim razmjerama loše pozicionirana", rekao je Barašin i dodao da malo ljudi izvan naše regije zna nešto o BiH u pozitivnom smislu, te naglasio da sve češća učešća na međunarodnim sajmovima imaju ulogu prezentovanja naših prostora. On je naveo da njihova istaživanja takođe pokazuju da ko god dođe u Banjaluku bude impresioniran izgledom, ponudom i svim sadržajima.

Banjalučanke lijepe, ali stidljive

Ovim studentima su se posebno dopale djevojke iz Banjaluke, za koje su kazali da su veoma lijepe, mršave i zgodne za razliku od djevojaka iz zapadne Evrope. Međutim, imali su i poneku zamjerku, a to je da su Banjalučanke, bar one koje su vidjeli, dosta stidljive, a da na sebi imaju mnogo šminke.

Najčitanije