Gradovi

Doboj: Prekršen zakon o lokalnoj samoupravi

Doboj: Prekršen zakon o lokalnoj samoupravi
Doboj: Prekršen zakon o lokalnoj samoupravi
Srna

DOBOJ - Ministarstvo uprave i lokalne samuprave Republike Srpske (RS) zatražilo je od opštinskih vlasti u Doboju da poštuju konstitutivnost naroda pri formiranju vlasti i podsjeća da, prema Zakonu o lokalnoj samopravi RS, predsjednik skupštine i načelnik ne mogu biti iz reda istog konstitutivnog naroda osim ako jedan konstitutivan narod ima natpolovičnu većinu prema posljednjem popisu stanovništva.

U obavještenju se navodi da podaci Republičkog zavoda za statistiku o posljednjem popisu stanovništva ukazuju da nijedan konstitutivan narod, kao ni grupa ostalih, nisu imali natpolovičnu većinu u opštini Doboj, te da načelnik opštine i predsjednik Skupštine opštine (SO) Doboj imaju zakonsku obavezu poštovanja proporcionalne zastupljenosti konstitutivnih naroda i ostalih prilikom izbora funkcionera i zapošljavanja u administrativnoj službi ove opštine.

Ministarstvo podsjeća na činjenicu da je aktuelni načelnik opštine Doboj ranije neposredno izabran iz reda srpskog naroda, a da na sjednici SO Doboj, 28. decembra, izborom za zamjenika načelnika, te predsjednika i dvojice potpredsjednika SO iz reda srpskog naroda, nije ispoštovan član tri Zakona o lokalnoj saopupravi RS.

"Tražimo da postupite prema članu tri Zakona o lokalnoj samopupravi RS, odnosno da obezbijedite proporcionalnu zastupljenost konstitutivnih naroda i grupa ostalih, kako prilikom izbora funkcionera, tako i prilikom zapošljavanja u administrativnoj službi opštine Doboj i da nas o tome obavijestite", piše u obavještenju Ministarstva.

Ovo obavještenje je 4. februara upućeno načelniku opštine i predsjedniku SO Doboj.

Klub odbornika "Za Doboj" u Skupštini opštine Doboj, kao i Opštinski odbori Stranke za BiH i Socijaldemokratske partije BiH dostavili su 29. i 31. decembra prošle godine, Ministarstvu uprave i lokalne samouprave RS zahtjev za obavlanje nadzora nad zakonitošću odluke o izboru predsjednika SO.

Podnosioci zahtjeva su u obrazloženju naveli da je izborom prdsjednika SO Doboj, 28. decembra prošle godine, narušen Izborni zakon BiH i Zakon o lokalnoj samouptavi RS, kao i dosadašnja ravnopravna nacionalna zastupljenost u organima lokalne uprave u Doboju.

 Od 29 odbornika u SO Doboj, 11 je iz SDS-a, devet iz SNSD-a, dva iz SDP BiH i šest nezavisnih odbornika, dok jedno odborničko mjesto pripada predstavniku nacionalnih manjina.

Najčitanije