Gradovi

Doboj: Saradnja sa nacionalnim manjinama

Doboj: Saradnja sa nacionalnim manjinama
Doboj: Saradnja sa nacionalnim manjinama
Srna

DOBOJ - Načelnik opštine Petrovo Zoran Blagojević prihvatio je protokol o saradnji nacionalnih manjina ove lokalne zajednice koji mu je predstavio predsjednik Saveza nacionalnih manjina regije Doboj Dragan Marković.

Cilj protokola je bolja međusobna saradnja nacionalnih manjina i lokalnih zajednica na provođenju Zakona o pravima nacionalnih manjina, te utvrđivanje evidencije o nacionalnim manjinama i stalne pomoći, posebno za očuvanje i njegovanje kulturno-istorijske tradicije, rekao je Marković tokom predstavljanja protokola.

"Sadržaj protokola doprinosi, ne samo uspostavljanju evidencije o stvarnom broju nacionalnim manjinama, već i stvaranju uslova za institucionalno provođenje ustavnih i zakonskih obaveza ove lokalne zajednice u vezi sa tradicionalnim sugrađanima, pripadnicima nacionalnih manjina", izjavio je Blagojević Srni.

On je podsjetio da na području opštine Petrovo nije registrovano nijedno udruženje nacionalnih manjina, ali da ima desetak sugrađana koji su po porijeklu, ili su potomci italijanskog, slovenačkog, češkog, ruskog, mađarskog i crnogorskog naroda. Blagojević smatra da bi svi oni zajedno mogli da osnuju zajedničko udruženje.

Protokol o saradnji, osim Blagojevića, ranije je podržao i načelnik opštine Modriča Mladen Krekić. Protokol je dostavljen na razmatranje i potpisivanje načelnicima opština Brod, Vukosavlje, Derventa, Doboj i Teslić.

Savez nacionalnih manjina regije Doboj osnovan je 7. decembra prošle godine i okuplja 24 udruženja nacionalnih manjina iz opština dobojske regije, kao i odbornike nacionalnih manjina u tim opštinama.

Najčitanije