BANJALUKA - Pravoslavnu novu godinu mnogi stanovnici RS dočekaće sutra naveče u kućnoj atmosferi, a samo u nekoliko opština biće organizovani dočeci na trgovima uz nastupe pjevača.
Većina opština uglavnom je odustala od organizacije dočeka na otvorenom, uglavnom zbog krize, ali su se u pojedinim lokalnim zajednicama potrudili da organizuju program uz obavezan vatromet u ponoć.
Za doček Pravoslavne nove godine na Trgu Krajine u Banjaluci nastupiće zvijezda narodne muzike Marinko Rokvić, a prije njega publiku će zabavljati Maja Tatić, "In bend" i "Krajiški trubači", najavljeno je iz banjalučkog Kulturnog centra Banski dvor, koji organizuje doček.
Program na Trgu Krajine počinje u 20 časova i trajaće do 1.30, a u ponoć će tradicionalno biti upriličen veliki vatromet. Prigodnom čestitkom građanima će se obratiti Dragoljub Davidović, gradonačelnik Banjaluke.
"Banjalučka pivara" građanima će točiti besplatno nektar pivo, dok će specijalitete sa roštilja po popularnim cijenama pripremati "Akvana". Za ovo slavlje iz budžeta Banjaluke izdvojeno je oko 48.000 maraka.
U Novom Gradu veseliće se uz Stojanku Bodirožu Ćanu, a proslava će biti održana ispred hrama svetog Petra i Pavla.
"Osim Ćane, građane će zabavljati i lokalni muzičari, te krajiške izvorne grupe. Obezbijedili smo i kuvano vino koje će besplatno biti dijeljeno prisutnima. Tradicionalno, u ponoć je planiran i vatromet", rekao je Ranko Dabić, zamjenik načelnika opštine Novi Grad, i dodao da je za proslavu iz gradske kase izdvojeno 11.110 KM.
Za razliku od prošle godine, kada je zbog poplava slavlje izostalo, Semberce će na Trgu kralja Petra Prvog Karađorđevića u Bijeljini zabavljati zvijezda narodne muzike Ana Bekuta. Početak 2012. godine po julijanskom kalendaru u Bijeljini će biti obilježen i velikim vatrometom.
Za doček Pravoslavne nove godine u Prijedoru zadužena je Svetosavska omladinska zajednica (SOZ).
"Nastupaju mlade zvijezde 'Grand produkcije' Stevan Anđelković i Bojana Šarović sa bendom. Muzička zabava biće upotpunjena besplatnim kuvanim vinom i vatrometom u ponoć", kazao je Duško Šalabalija iz SOZ Prijedor.
Domaće muzičke snage zabavljaće Dobojlije ispred Robne kuće "Beograd".
Istovremeno, u opštini Gradiška potvrdili su nam da ove godine, kao ni lani, neće biti slavlja na otvorenom za Pravoslavnu novu godinu.
Doček na otvorenom izostaće i u Istočnom Sarajevu, Trebinju, Mrkonjić Gradu, Sokocu, Nevesinju, Bratuncu, gdje su lokalne uprave, uglavnom zbog krize, odustale od organizacije dočeka na trgovima.