BRČKO - Gradonačelnik Brčkog Anto Domić izjavio je danas da mu se čini da protesti bivših radnika "Interpleta" predstavljaju jednu vrstu pripreme da se, mimo zakonske procedure, Vladi distrikta "ispod žita" ispostave milionske fakture iz vremena funkcionisanja "Interpleta", koje likvidacioni sudija nije uzeo u obzir i koje nisu naplaćene.
Komentarišući zahtjeve radnika "Interpleta", koji su od juče u štrajku glađu, Domić je podsjetio da je radnicima u postupku likvidacije ovog preduzeća isplaćeno ono što im pripada.
On je istakao da je distrikt od svog postanka imao različite pristupe socijalnom rješavanju pitanja radnika iz bivših državnih preduzeća, ali da im se nikada nisu nadoknađivale neisplaćene plate.
"Mi u ovom trenutku nemamo pravnog osnova za isplatu razlike u platama niti imamo jasnih kriterijuma i mogućnosti da se pristupi jednoj grupi radnika, a da se ne pristupi generalno", rekao je Domić novinarima i dodao da bi u tom slučaju trebalo donijeti posebna zakonska rješenja i mjere.
Dvadesetak bivših radnika brčanskog preduzeća "Interplet" drugi dan štrajkuje glađu pred Omladinskim centrom na Trgu pravde u Brčkom.
Jedan od predstavnka radnika Minka Zahirović rekla je da se većina štrajkača za sada osjeća dobro, ali da je jutros pozlilo jednoj starijoj radnici koja je odvedena na ljekarski pregled.
Ona je napomenula da su ukupna potraživanja 115 radnika "Interpleta" po osnovu neisplaćenih plata za tri godine i povezivanja radnog staža ukupno oko milion maraka, a ne 1,4 miliona.
Zahirovićeva je pojasnila da oni zahtijevaju od Vlade da im isplati za socijalna davanja iznos od tri neisplaćene plate, kako je to prethodno učinjeno i radnicima likvidiranih brčanskih preduzeća "Mladost", "Šumarija" i PD "Posavina".