Gradovi

Duplo više sredstava za prevenciju delinkvencije

A. Razić

Grad Sarajevo za ovu godinu obezbijedio je 200.000 KM za prevenciju maloljetničke delinkvencije, što je za 100.000 KM više u odnosu na prošlu godinu, izjavio je gradonačelnik Alija Behmen.

On je juče zajedno s načelnicima četiri gradske općine razgovarao sa policijskim komesarom Himzom Selimovićem i načelnikom Sektora kriminalističke policije MUP-a KS Predragom Kurtešom o prevenciji maloljetničke delinkvencije.

"Najvažniji razlog za sastanak bio je da, kako se približava godišnjica tragične smrti Denisa Mrnjavca, probamo još jednom preispitati mjere koje su na borbi protiv maloljetničke delinkvencije preduzeli grad i četiri gradske općine. Ovo je istovremeno i naš pokušaj da višim nivoima vlasti, onima koji imaju istinske nadležnosti i ovlasti i resure, skrenemo pažnju na goruću važnost tog pitanja", kazao je gradonačelnik.

On je naveo da će sredstva koja je obezbijedio grad biti iskorištena za dalje aktivnosti u ovoj oblasti, uključujući postavljanje video-kamera u općinama Novo Sarajevo i Novi grad.

"Za ovaj projekat smo obezbijedili 200.000KM za nabavku opreme, odnosno postavljanje video-nadzora, policijsku opremu, radare, vozila itd.", istakao je Behmen.

Realizacija programa prevencije maloljetničke delinkvencije, koju je grad pokrenuo u saradnji sa NVO "Althius", biće nastavljena i u ovoj godini.

"Taj program pokazuje pozitivne rezultate. U program je ušlo 444 djece koje je bilo kažnjavano. Niko od te djece nije išao u školu, a sada imamo informaciju od njihovih roditelja da nisu zakasnili ni na jedan čas", istakao je Behmen.

On je najavio i pokretanje novog projekta u saradnji sa gradom Bečom, a riječ je o uspostavljanju SOS kriznog centra, koji predstavlja model za borbu protiv zloupotrebe djece i pomoći djeci sa poremećajima u ponašanju.

Komesar Selimović napomenuo je da svake godine imaju podršku od grada Sarajeva i općinskih vlasti, što im pomaže pri hvatanju kriminalaca.

"Nama je glavni cilj borba protiv kriminala, što je dokaz i posljednja zaplijena 3,5 kilograma heroina. Policija daje svoj maksimum da bi stepen sigurnosti bio veći u gradu", istakao je Selimović.

Najčitanije