Gradovi

Džezeri svirali za mališane

Džezeri svirali za mališane
Džezeri svirali za mališane
Danica Popović

"Ari Roland džez kvartet" održao je danas koncert na Dječijem odjeljenju Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju (ZFMR) "Dr Miroslav Zotović".

Naime, članovi kvarteta - Ari Roland na basu, Kit Bala na udaraljkama, Kris Bjars tenor saksafon i Zaid Naser na alt saksafonu, u saradnji sa Ambasadom SAD u BiH, posjetili su mališane u Zavodu. Svoj repertoar su prilagodili djeci te su zajedno izveli pjesmu "You are my sunshine".

Olga Stojković, socijalna radnica u Zavodu, kazala je da su prvi put imali ovakvu vrstu posjete te da su džezeri djeci priuštili posebno iskustvo.

"Članovi kvarteta su djecu na zabavan način učili pjesme na engleskom jeziku i kroz prilagođen koncert omogućili djeci da i sama učestvuju u stvaranju muzike", pojasnila je Stojkovićeva, dodajući da se i ubuduće nadaju saradnji sa ovim umjetnicima.

Takođe, istakla je, ovom posjetom su, dok su na terapijskom procesu koji je često dugotrajan i podrazumijeva odvojenost od porodice, stekli jedno novo iskustvo koje mogu da prenesu svojim najbližima.

"Mališani su bili jako uzbuđeni, jer su prvi put čuli džez", kazala je ona.

Ona je pojasnila da veliki broj ljudi, kao što je bilo na koncertu, pozitivno utiče na motivaciju mališana tokom rehabilitacionog procesa, ističući da je ovo samo jedna od aktivnosti koje kontinuirano sprovode u Zavodu.

Koncertu su prisustvovali i En Sanšajn Ajson, ataše za kulturu pri Ambasadi SAD u BiH, te Dragan Kesić, službenik za odnose s javnošću Kancelarije Ambasade SAD u Banjaluci.

"Nastup održan u ovom zavodu smatramo najvažnijim dijelom turneje u BiH, jer se vidjelo koliko mališani uživaju", kazala je Ajsonova.

Ona je pojasnila da kroz programe nastoje pokazati ljudima u drugim zemljama onu stranu Amerike koja se ne prikazuje putem holivudskih filmskih ostvarenja, ali i da džez muziku približe svima koji nisu u mogućnosti posjetiti koncerte ili koncertne ustanove.

"Zlatne godine"

"Ari Roland džez kvartet" boravi u BiH od 21. do 26. februara, a održaće koncert i u okviru manifestacije "Sarajevska zima". Ovaj bend iz Njujorka inspirisan je džezom iz prve polovine 20. vijeka, odnosno "Zlatnim godinama džeza", od 1930. do 1950. godine. Repertoar sadrži kompozicije džez legendi kao što su Čarli Parker, Dizi Džilespi i Bili Holidej.

Najčitanije