SREBRENICA - U opštini Srebrenica i dalje su na snazi vanredne mjere odbrane od elementarnih nepogoda, koje su uvedene prije 27 dana, nastavlja se čišćenje lokalnih puteva i gradskih ulica, a snijeg se odvozi iz centra grada kako bi se očistili trotoari, saopštio je Srni dežurni operativac Štaba Civilne zaštite Cvijetin Maksimović.
Juče su očišćeni putevi za sela Karačiće, Kutuzero, Slapoviće, kao i put Srebrenica - Zalazje - Sase. Očišćeni su i putevi do skoro svih sela, izuzev do Stožerskog, Ratkovića i najudaljenije Mjesne zajednice Luka.
Danas se nastavlja čišćenje puta za Stožersko i čišćenje zaostalog snijega koji se raskvasio na već očišćenim putevima što otežava odvijanje saobraćaja.
"U odsječenim selima nema životno ugroženih lica, a mobilni tim Civilne zaštite juče je dostavio paket sa hranom i lijekove jednom čovjeku u udaljenom zaseoku Podrid koji živi sam i mjesec dana bio je odsječen od svijeta.Danas treba da evakuišemo jednog čovjeka iz Luke do Doma zdravlja u Srebrenici, jer ga je ubo vo i treba mu ukazati medicinsku pomoć", rekao je Maksimović.
Maksimović je dodao da je do sada Štabu Civilne zaštite prijavljeno više slučajeva u kojima je snijeg provalio ili srušio krovove na štalama i pomoćnim objektima, provalio i porušio brojne plastenike i pričinio štetu na nekoliko kuća.
Prema njegovim riječima, danas će biti formirana Komisija za procjenu štete koja će izvršiti uvid na terenu i obaviti procjenu pričinjenih šteta, kako bi opština u skladu sa mogućnostima i uz pomoć viših nivoa vlasti i međunarodnih organizacija pomogla oštećenim domaćinstvima da saniraju štete.
"Štab Civilne zaštite stalno dežura i prati situaciju na terenu i spremni smo blagovremeno da reagujemo i ukažemo određenu pomoć eventualno ugroženim licima u odsječenim selima", naglasio je Maksimović, dodavši da je juče otklonjen kvar na dalekovodu i da su sela Borkovići, Čumavići i Osredak nakon pet dana ponovo dobila struju.
Cijelo područje opštine Srebrenica uredno je snabdjeveno električnom energijom i vodom, a rade i telefonske i internet veze.
U Komunalnom preduzeću "Polet", koje gazduje gradskim vodovodom, navode da zbog zaleđavanja vodovodnih instalacija u velikom broju stambenih jedinica dolazi do pucanja cijevi i havarija, te da zbog popravki može doći do povremenih prekida vodosnabdijevanja.
Autobuski saobraćaj odvija se prema redu vožnje.