Gradovi

I Banjaluka bila u mraku

I Banjaluka  bila u mraku
I Banjaluka bila u mraku
Nikola Salapura

BANJALUKA, SARAJEVO - Gašenjem svjetala na 60 minuta na zgradama u užem centru grada, Banjaluka se u subotu, još jednom uključila u svjetsku akciju "Sat za planetu Zemlju" i zajedno sa još nekoliko bh. gradova stala uz rame svjetskim metropolama.

Svjetla su od 20.30 do 21.30 bila ugašena na Administrativnoj službi grada, Kulturnom centru Banski dvor, Muzeju savremene umjetnosti RS, zgradama "Elektrokrajine" i "Pošta Srpske", te na Muzičkom paviljonu u parku "Petar Kočić", a akciji su se pridružili i mnogi građani Banjaluke.

Uz Banjaluku, koja je već četvrtu godinu podržava, u akciju su se uključili Mostar, Bugojno, Livno i još neki gradovi u BiH.

Izuzetak je ovog puta bilo Sarajevo, koje je prošle godine podržalo akciju, međutim, svjetla na zgradama Zemaljskog muzeja ili Akademije likovnih umjetnosti, koje su prošle godine ostale u mraku sat vremena, ovog puta nisu gašena. Svjetla je bilo i na Katedrali, zgradama institucija BiH i Baščaršiji, tako da je akcija ostala bez zvanične podrške iz Sarajeva, a isto je bilo i u Tuzli gdje nije bilo ugašenih svjetala na zgradama institucija.

Nevena Blagojević-Podrić, šef Odsjeka za odnose s javnošću Administrativne službe grada Banjaluka, rekla je da nas ova i slične akcije podsjećaju koliki je uticaj čovjeka na Zemlju, te da treba da nas motiviše da je sačuvamo za nove generacije.

Kampanja za očuvanje planete krenula iz Australije 2007. godine

Tako su u subotu i svjetski poznate lokacije poput "Empajer stejt bildinga" u Njujorku, Ajfelove kule u Parizu i sidnejske opere bile u mraku u 20.30 po lokalnom vremenu u okviru ove kampanje. U subotu je i holandski astronaut Andre Kujpers s Međunarodne svemirske stanice (MSS) posmatrao zemlje širom svijeta kako gase svjetla na 60 minuta.

Od sidnejske luke do Trga Tahrir u Kairu, te velikih neonskih bilborda na Tajms skveru u Njujorku, nekoliko hiljada gradova i kompanija ugasilo je svjetla u oko 150 zemalja.

"Budimo zajedno kako bismo svoj svijet učinili održivim izvorom za budućnost čovječanstva ove planete", naveo je bivši presjednik Južnoafričke Republike Nelson Mendela u poruci na društvenoj mreži Twitter.

Inače, "Sat za planetu Zemlju" pokrenula je 2007. godine u Australiji organizacija "Svjetski fond za prirodu" upućujući poziv ljudima, organizacijama i gradovima da isključe nepotrebno osvjetljenje na sat vremena, počevši od 20.30 po lokalnom vremenu, a ovo je treća godina zaredom da se i UN pridružuju milionima ljudi širom svijeta.

Najčitanije