Gradovi

Manja izdvajanja za komunalnu potrošnju u Banjaluci

Manja izdvajanja za komunalnu potrošnju u Banjaluci
Manja izdvajanja za komunalnu potrošnju u Banjaluci
Nikola Salapura

Programom zajedničke komunalne potrošnje (ZKP) za 2012. godinu u Banjaluci predviđeno je da iz gradskog budžeta bude izdvojeno ukupno 27.697.000 KM, zajedno s kreditnim sredstvima.

Naime, ovogodišnji plan izdvajanja iz gradske kase za ovu namjenu umanjen je u odnosu na prošlogodišnji plan za oko tri miliona KM, kada je iznosio 30.635.500 KM, što je i vidljivo na većini stavki ovog programa.

Tako je budžet za 2012. godinu umanjen na stavkama gdje se moglo umanjiti, a tu se prije svega radi o novim investicijama.

Naime, programom ZKP-a za ovu godinu predviđeno je da stavka održavanja javne higijene bude smanjena za 500.000 KM, održavanje javnih zelenih površina za 200.000 te održavanje i uređenje rijeke Vrbas i ostalih vodotokova za 350.000 KM. Takođe, smanjena je i stavka troškova električne energije i održavanja semafora za 50.000, zatim održavanje lokalnih i nekategorisanih puteva za 100.000 KM, te održavanje horizontalne i vertikalne saobraćajne signalizacije za 50.000. Između ostalog, umanjene su i stavke Zimska služba za 150.000, te garaže i "Pauk" služba i to za 133.000 KM, dok jer manji broj stavki povećan.

Interesantna je stavka održavanje i uređenje rijeke Vrbas i ostalih vodotokova, koja ne bi trebalo da bude prioritet u kriznim godinama

Takođe, umanjenja, nešto manjih nego kod održavanja, bilo je i u dijelu ZKP-a koji se odnosi na nabavku i izgradnju, pa je tako za izgradnju gradskih saobraćajnica predviđeno 500.000 KM manje sredstava, dok je za nabavku i izgradnju saobraćajne signalizacije predviđeno 20.000 KM manje. U ovom dijelu su neke stavke i povećane, poput rekonstrukcije, modernizacije i investicionog održavanja lokalnih i nekategorisanih puteva.

Tako od najvećih planiranih stavki ZKP-a izdvajamo 4.500.000 KM za održavanje javne higijene, 3.150.000 KM za održavanje javnih zelenih površina, zatim 2.700.000 KM za Zimsku službu, te 2.500.000 KM za modernizaciju, rekonstrukciju i investiciono održavanje lokalnih i nekategorisanih puteva.

Slobodan Gavranović, predsjednik Skupštine grada, rekao je da je budžet za 2012. godinu umanjen na stavkama gdje se moglo umanjiti, a da se tu prije svega radi o novim investicijama.

"U vremenu krize ne možemo i dalje pratiti realizaciju projekata koje smo osmislili u proteklom periodu, a čekajući bolje vrijeme mi ćemo završavati započete i ići na realizaciju neodložnih projekata", rekao je on.

Gavranović je rekao da mnogi procjenjuju da će naredna godina biti najteža dosad i da je zato prisutan oprez prilikom koncipiranja budžeta.

Izdvajanje iz gradskog budžeta za ovu godinu umanjeno je u odnosu na prošlogodišnji plan za oko tri miliona KM

Pero Maksimović, odbornik PDP-a u Skupštini grada Banjaluka, rekao je da je program ZKP-a za ovu godinu manji od prošlogodišnjeg zato što je i sam budžet manji za oko osam odsto, ali i da ima suvišnih stavki.

"Interesantna je stavka održavanje i uređenje rijeke Vrbas i ostalih vodotokova, koja ne bi trebalo da bude prioritet u kriznim godinama. To može biti riješeno na druge načine, a ne izdvajati tolika sredstva", rekao je Maksimović i dodao da će i u ovoj godini biti nasipani seoski putevi gdje nema naroda ili pravljena rasvjeta gdje nema nikoga. On je rekao da grad mora biti čist i da te stavke ne treba dirati, ali i istakao da grad može biti održavan uz mnogo manje novca.

Najveća komunalna izdvajanja

4.500.000 KM planirano za održavanje javne higijene

3.150.000 KM za održavanje javnih zelenih površina

2.700.000 KM za Zimsku službu

2.500.000 KM za modernizaciju lokalnih puteva

Najčitanije