MOSTAR - Na povratak u dolinu Neretve čeka više od 2 600 srpskih porodica, a onima koji su se vratili, njih oko 6 000, treba osim obnovljenih kuća omogućiti i pomoć za održivi povratak, koja je rijetka i nedovoljna.
Upravo s tim ciljem je Ambasada SAD u BiH u mostarskom naselju Željuša, u kojem živi srpsko stanovništvo, obilježila danas završetak projekta ''Podrška manjinskom povratku u Mostar'' tako što je, zajedno s predstavnicima državnog i entitetskih ministarstava, UNHCR-om, te predstavnicima lokalnih vlasti koji su takođe učestvovali u ovom projektu, posjetila srpske povratnike koji su dobili pomoć u poljoprivrednim mašinama i alatkama.
Jedan od povratnika Zoran Radović, koji se s porodicom u Mostar vratio prije deset godina, kroz ovaj projekat dobio je frezu koja će mu, kako kaže, biti od velike pomoći pri obrađivanju zemlje.
''Na svome je najljepše. Teško je, ali kad sam na svome, odmah mi je bolje'', kaže Radović, koji je jedan od 45 korisnika koji su primili pomoć u sklopu ovog projekta u Mostaru.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Damir Ljubić kazao je da je još pod uticajem donatorske konferencije koja je, osim zbog prikupljenih finansijskih sredstava, uspješna samim tim što je međunarodna zajednica dala garancije da će biti čvrsto uz realizaciju ovog programa i traženje konačnog rješenja za sve izbjegle kada je u pitanju BiH i regija.
''Moramo iskoristiti ovaj povoljni ambijent i političku volju da svim izbjeglicama konačno osiguramo trajna rješenja na cijelom području BiH. Insistiraćemo na jednakom povratku na cijelom području BiH'', kazao je Ljubić.
Ministar za izbjeglice i raseljena lica Srpske Davor Čordaš naveo je da su se nakon svih virtualnih miliona na donatorskoj konferenciji - vratili u stvarnost .
''Nakon velikih priča, danas dolazimo u stvarnost, a to je čovjek na terenu, živi čovjek. Vjerujem da će nam ovi silni milioni koji su nam obećani biti uskoro operativni'', rekao je Čordaš.
Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić pozvao je nadležne da prikupljena sredstva usmjere i na Mostar, koji je još uvijek u velikoj potrebi za obnovom i održivim povratkom.
Glavni zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD za pitanja stanovništva, izbjeglica i migracije Dejvid Robinson rekao je da je donatorska konferencija u Sarajevu pokazala da zemlje učesnice imaju političku volju da stave ljude na prvo mjesto, te da kompleksne probleme rješavaju na pragmatičan način, ističući da će SAD ostati dio tog procesa do njegovog završetka.
Na svečanosti je bila prisutna i Sadako Ogata, bivši visoki komesar UN za izbjeglice.
''Drago mi je kada vidim da se veliki broj ljudi vratio u svoje domove i da pokušavaju da nastave život. Znam da to nije lako i da još uvijek treba mnogo toga uraditi'', kazala je Ogata.
Delegacija SAD u sklopu posjete Mostaru obišla je i gradilište Saborne crkve u Mostaru, gdje se susrela sa igumanom manastira ''Žitomislić'' Danilom Pavlovićem.