MRKONJIĆ GRAD - Mladen Tomić iz Mrkonjić Grada pobijedio je u ručnom košenju trave na 24. manifestaciji "Dani kosidbe - Balkana 2014", koja je danas održana u Turističkom centru "Balkana" kod Mrkonjić Grada.
Drugo mjesto pripalo je Miloradu Gazdiću, a treće Slaviši Pupoviću, obojica iz Pljevalja /Crna Gora/.
Najbolji kosac je dobio 300 KM i kosu, Gazdić 200 KM i kosački alat klepac i babicu, a Pupović 150 KM i brus.
Na manifestaciji, koju je organizovala Agencija za privredni razvoj opštine Mrkonjić Grad, nadmetala su se 24 kosca iz Republike Srpske, Srbije i Crne Gore.
Iz Agencije navode da je riječ o manifestaciji koja je postala jedna od najatraktivnijih manifestacija ove vrste na prostorima bivše Jugoslavije.
"Cilj manifestacije je očuvanje tradicije i običaja stanovništva mrkonjićke opštine i promocija vrijednosti i ljepota ovog kraja. Kosci su se takmičili u tradicionalnom košenju trave", dodali su iz Agencije.
Prije početka nadmetanja, služen je parastos koscu Lazaru Laketi, nekadašnjem šampionu Evrope u ručnom košenju trave i osnivaču ove manifestacije.
Na manifestaciji je uvedeno je i takmičenje višeboja za "Deliju Balkane", a tim povodom su se kosci i ove godine takmičili u obaranju sa brvna, bacanju kamena s ramena, u skoku u dalj i trčanju oko velikog jezera Balkana.
Titulu "Delija Balkane" ponio je Slaviša Pupović iz Pljevalja, koji je dobio 100 KM i pehar.
Povodom ove manifestacije, čiji je pokrovitelj opština Mrkonjić Grad, sinoć je na Trgu srpske vojske u Mrkonjić Gradu održana kosačka smotra folkolora na kojoj su nastupili ansambli "Karađorđe" iz Rače Kragujevačke, "Vrelo" iz Šipova i "Petar Prvi Karađorđević Mrkonjić".