Gradovi

Nastava u USK počinje danas

Selma Velić

SARAJEVO - Nastava u osnovnim i srednjim školama u Unsko-sanskom kantonu počet će danas, potvrdio je Enes Zukanović, predsjednik Sindikata srednjeg obrazovanja u ovom kantonu.

Ova odluka je donesena nakon što su predstavnici Vlade USK i Sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja jučer kasno poslijepodne potpisali sporazum o prekidu generalnog štrajka.

Oko 4.000 prosvjetnih radnika u USK u generalni štrajk stupili su krajem septembra, jer im je Vlada jednostrano smanjila plate za 10 odsto, regres, topli obrok, te ukinula ostale naknade.

U znak solidarnosti s kolegama u USK, uposleni u svim osnovnim školama u FBiH jučer su održali jednosatni štrajk upozorenja. Odluka o stupanju u štrajk upozorenja donesena je na sjednici Glavnog odbora Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH.

Štrajku upozorenja nisu su se bili pridružili uposleni u osnovnim školama u Zeničko-dobojskom i Tuzlanskom kantonu jer nisu članovi Samostalnog sindikata.

"Potpisali smo sporazum s Vladom USK, u kojem su nam obećali da će nam biti isplaćeni dani koje smo proveli u štrajku, što je i bilo sporno. Ranije smo dogovorili aneks kolektivnog ugovora u kojem se Vlada obavezala da će nam za oktobar, novembar i decembar isplatiti plate umanjene za dva, a ne za 10 odsto. Pristali smo na ovo umanjenje jer su nam kazali kako u budžetu nemaju novca da nam isplate pune plate. Topli obrok bit će osam KM, a regres 400 KM, sa obavezom da bude isplaćen odmah nakon usvajanja budžeta za 2010. godinu", objasnio je Zukanović.

Ibrahim Halvadžija, predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH, kazao je kako je štrajk upozorenja bio organiziran u prvoj i u drugoj smjeni u toku trajanja trećeg časa.

"Na ovakav način solidarisali smo se s kolegama u USK, ali i poslali poruku da se ovakve situacije više nigdje i nikome ne smiju ponavljati. Ne smijemo dozvoliti obustavu nastave jer moramo biti odgovorni prema djeci i zaštiti njihovih prava", kazao je Halvadžija.

Dodao je kako jučer treći čas nije bio održan za oko 120.000 djece. Štrajk je bio organiziran u više od 250 osnovnih škola i u štrajk upozorenja stupilo je oko 11.000 uposlenih u osnovnim školama.

Najčitanije