TRAVNIK - U opštinama Srednjobosanskog kantona katastrofalna je situacija što se tiče održivog povratka Srba, koji nemaju uslove za život, odnosno posao i zdravstvenu zaštitu, rekao je danas zamjenik predsjedavajućeg Skupštine ovog kantona Nikola Simić.
Simić je na sastanku u Travniku sa predstavnicima Srpskog građanskog vijeća - Pokret za ravnopravnost, te Vlade i Skupštine SBK rekao da je održivi povratak Srba totalni slom doživio nakon 2002. godine.
On je naveo da u cijelom kantonu ima samo par pozitivnih primjera, kao što je Vlašić, gdje su se Srbi vratili i ostali jer imaju mogućnost da rade i zarade.
"Buduća sredstva namjenski bi trebalo da se daju ljudima koji su se vratili u svrhu pokretanja nekog posla, kako bi taj povratak bio održiv", rekao je Simić.
Prema popisu stanovništva iz 1991. godine, na području Srednjobosanskog kantona živjelo je 41.927 Srba, a najviše u Donjem Vakufu 9.375, Bugojnu 8.684 i Travniku 7.751.