SREBRENICA - Nove snježne padavine, praćene vjetrom, otežavaju čišćenje neprohodnih lokalnih puteva, a one koji su prethodnih dana očišćeni ponovo čini neprohodnim ili teško prohodnim, jer se na njima stvara novi sloj snijega i smetovi, izjavio je Srni stručni saradnik za poslove Civilne zaštite u opštini Srebrenica Hasudin Mustafić.
On je dodao da se nastavljaju aktivnosti na pročišćavanju lokalnih puteva do odsječenih sela i da se zbog visine snijega i nepristupačnih terena čišćenje odvija otežano, a prohodnost očišćenih puteva još nije zadovoljavajuća.
Mustafić je rekao da su mašine juče očistile put do Skenderovića i danas nastavljaju sa raščišćavanjem prema selu Šibun, koje je već 15 dana zavejano i odsječeno od svijeta.
"Proširuju se pročišćene kolovozne trake i ponovo čiste neki prioritetni putni pravci, a nastavljeno je i čišćenje puta prema odsječenom planinskom selu Ljeskovik", dodao je Mustafić.
Prema njegovim riječima, u odsječenim selima nema životno ugroženih lica, a mobilni timovi Civilne zaštite juče su dopremili paket hrane za jednu porodicu u selu Postolje. Jedna bolesna osoba iz Ljeskovika je evakuisana, a danas će biti dostavljena pomoć u hrani jednoj porodici u zaseoku Podrid i lijekovi za bolesnu osobu u selu Karačići.
Mustafić je naglasio da su još neprohodni putevi za sela Šubin i Ljeskovik, dok su putevi do ostalih naseljenih mjesta u ovoj opštini prohodni za pješake, terenska vozila i traktore sa lancima.
"Štab civilne zaštite stalno dežura i prati situaciju na terenu i spremni smo blagovremeno da reagujemo i ukažemo određenu pomoć eventualno ugroženim licima u odsječenim selima", dodao je Mustafić.
Mehanizacija tri angažovane firme i dalje radi na raščišćavanju lokalnih puteva do naseljenih mjesta. Do sada je Štabu Civilne zaštite prijavljeno pet slučajeva da je snijeg provalio ili srušio krovove na štalama i pomoćnim objektima na području opštine.
Sela Borkovići i Čumavići u toku noći ostala su bez struje, a radnici Elektrodistribucije rade na otklanjanju kvara, dok su ostala područja opštine Srebrenica uredno snabdjevena električnom energijom i vodom, telefonskim i internet vezama.
U Komunalnom preduzeću "Polet", koje gazduje gradskim vodovodom, rečeno je da zbog zaleđavanja vodovodnih instalacija u velikom broju stambenih jedinica dolazi do pucanja cijevi i havarija, te da tokom otklanjanja tih kvarova može doći do povremenih prekida vodosnabdijevanja.
Autobuski saobraćaj iz Srebrenice odvija se sa zakašnjenjima zbog niskih temperatura i ugaženog snijega na putevima.