TREBINjE - Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske (RS) Srebrenka Golić izjavila je u utorak u Trebinju da su obezbijeđena sredstva od 3,5 do pet miliona dolara za izgradnju deponije koja bi služila za potrebe svih sedam istočnohercegovačkih opština.
Golićeva je istakla da bi danas na sastanku u Gacku sa predstavnicima svih opština istočne Hercegovine mogla biti određena i lokacija buduće regionalne deponije.
"Lokalna sanitarna deponija u Trebinju, iako ispunjava sve propisane uslove o upravljanju čvrstim otpadom, moći će da funkcioniše do 2012. godine, kada će trebinjska opština, prema postojećoj zakonskoj regulativi, morati da se priključi na buduću regionalnu deponiju", rekla je Golićeva nakon sastanka sa načelnikom opštine Trebinje Dobroslavom Ćukom.
Prema njenim riječima, preduslov da bi se radila regionalna sanitarna deponija jesu riješeni imovinsko -pravni odnosi.
"Prednosti opštine na čijem području će biti određena lokacija za deponiju jesu što će na izgradnji deponije od izrade tehničke dokumentacije, pa do završenih građevinski radova, biti angažovani lokalni ljudski resursi, a po završetku deponije otvorila bi se mogućnost i za zapošljavanje određenog broja ljudi iz te opštine", naglasila je Golićeva.
Ćuk je rekao da je Trebinje jedna od rijetkih opština koja ima modernu sanitarnu deponiju i čvrstim otpadom upravlja na savremen i ekološki prihvatljiv način.
"Jedini smo grad u RS koji je obezbijedio i prečistač otpadnih voda, a iskazali smo i želju da se punim kapacitetom i stečenim iskustvom uključimo u veliki projekat izgradnje regionalne deponije u istočnoj Hercegovini, da bi cijela regija na savremen i ekološki prihvatljiv način upravljala čvrstim otpadom", istakao je Ćuk.