ŠAMAC - Medicinski radnici iz šamačkog Doma zdravlja danas su, povodom Dana prve pomoći, izveli vježbu učenicima devetih razreda Osnovne škole Šamac, da bi razbili predrasudu da je ukazivanje prve pomoći aktivnost "rezervisana" samo za zdravstvene radnike.
"Želimo da razbijemo tu predrasudu, jer statistički pokazatelji govore da u životu svakog čovjeka bude bar nekoliko situacija u kojima je potrebno brzo i pravilno pomoći oboljeloj ili povrijeđenoj osobi, odnosno ukazati pomoć, dok ne stignu zdravstveni radnici", rekla je glavna medicinska sestra u Domu zdravlja Njegoslava Kaurin.
Ona je naglasila da se na pravovremenim i pravilnim ukazivanjem prve pomoći može spasiti život, spriječiti nastanak trajnih posljedica i skratiti liječenje i oporavak kod povrijeđene ili naglo oboljele osobe.
Prema njenim riječima, obilježavanje Dana prve pomoći ove godine posvećeno je upravo školarcima, jer je, prema evidenciji šamačke hitne službe, sve više mladih koji su žrtve različitih nesreća, nezgoda na sportskim igralištima, školama, parkovima, ulici, kafićima.
Tokom današnje vježbe pokazano je šta treba prvo uraditi kada se desi nesreća, kako provjeriti da li osoba diše, da li joj radi srce, da li je svjesna, kako nazvati hitnu službu i koje podatke dati na telefon, kako se pravilno pristupa traumi kada postoji sumnja da je riječ o povredi kičme.