Gradovi

Od Brčko distrikta traže 400 miliona KM

Od Brčko distrikta traže 400 miliona KM
Od Brčko distrikta traže 400 miliona KM
Srna

BRČKO - U parničnim tužbama koje su pred pravosuđem pokrenute protiv Brčko distrikta, odštetni zahtjevi dostigli su iznos od oko 400 miliona konvertibilnih maraka, kaže šef Pravobranilaštva Brčko distrikta Ilinka Gavrić.

Ona je potvrdila da Pravobranilaštvo distrikta godišnje zaprimi oko 3.500 predmeta protiv distrikta, a od ukupno 400 miliona maraka - 350 miliona maraka otpada samo na tužbene zahtjeve četiri firme.

Najveće odšetne zahtjeve ima beogradska "Agrobanka", koja od distrikta traži 160 miliona, zatim slijedi "Italprojekt" sa 105 miliona, te DD "Novi Bimeks" koji u tužbenom zahtjevu traži 54 miliona maraka i Pavlović internacional banka iz Bijeljine sa zahtjevom na 50 miliona maraka - izjavila je  Gavrićeva novinarima.

Kako Srna nezvanično saznaje, odštetni zahtjev beogradske "Agrobanke" odnosi se na kredite koje je brčanski "Bimeks" podizao prije rata kod međunarodnih finansijskih institucija, a za koje je garant bila ova banka.

Kompanija "Italprojekt" svoj tužbeni zahtjev zasniva na neispunjenim odredbama Ugovora o izgradnji i upravljanju tržnicom "Arizona" koji su još 2002. godine sklopili sa Vladom distrikta. DD "Novi Bimeks" odštetu traži zbog neispunjenosti potpisanog Ugovora.

Pavlović banka zahtjev za odštetom zasniva na činjenici da je nakon provedene privatizacije Privredne banke u Brčkom i ugovora potpisanog sa institucijama distrikta, po kome joj pripada i zgrada te banke, Ustavni sud BiH poništio dio Ugovora i zgradu dodijelio Privrednoj banci iz Sarajeva.

Preostalih 50 miliona maraka po tužbama pokrenutim protiv distrikta otpada na druge tužbe pravnih i fizičkih lica.

"Pomenuti sporovi su uglavnom dugotrajni i još su u sudskim procedurama, ali generalno gledano od svog formiranja prije pet godina Pravobranilaštvo je dobilo 90 odsto sporova u kojima je distrikt bio tužena strana", rekla je Gavrićeva.

Najčitanije