DOBOJ - Načelnik opštine Doboj Obren Petrović uručio je danas po 100 maraka jednokratne pomoći za 44-oro romske djece iz ovog grada povodom Dana Roma.
Petrović je do kraja godine najavio da će još jednom podijeliti pomoć radi što većeg upisa romske djece u obrazovne institucije s obzirom na to da još ima onih koji ne idu u osnovnu školu.
On je istakao da je osnovni problem prilikom zapošljavanja Roma upravo taj što većina nema završenu školu. "Zato nam je i cilj da ih na ovaj i druge načine stimulišemo kako bi upisivali i pohađali školu", kaže Petrović.
On je najavio i projekat izgradnje osam stambenih jedinica, namijenjenih najugroženijim građanima romske nacionalnosti, koji će biti realizovan u saradnji sa UNDP-om.
"Naša je obaveza da obezbijedimo lokaciju i temelje za stambenu zgradu, dok će UNDP finansirati izgradnju", objasnio je Petrović.
Osim lokalne zajednice, u projekat stambenog zbrinjavanja najugroženihjih Roma, uključiće se i pojedini odbornici dobojskog parlamenta među kojima je i privrednik Sreto Đurković-Pekara.
"Vremena su teška, ali se za ove namijene mora pronaći novca i pomoći tim ljudima. Lično sam spreman donirati jedan dio građevinskog materijala", kaže Đurković.
U Savezu udruženja nacionalnih manjina regije Doboj ističu kako je opština i prošle godine dodijelila pomoć romskim mališanima. Osim toga, navode, lokalna zajednica izdvojila je finansijska sredstva kojima je u najvećem romskom naselju na Čaršiji izgrađena i renovirana putna, elektro, vodovodna i druga infrastruktura, te ulična rasvijeta.
Tokom ove godine planirana su dodatna sredstva za pomoć romskoj populaciji, navode u Savezu.