Gradovi

Poslije deset godina obnovljena Kapetanova kula

Poslije deset godina obnovljena Kapetanova kula
Foto: N.N. | Poslije deset godina obnovljena Kapetanova kula

BIHAĆ - Obnova Kapetanove kule, kulturno-istorijske građevine koja se nalazi u samom srcu Bihaća, okončana je i u njenoj unutrašnjosti uskoro će biti organizovana stalna muzejska postavka.

Zbog brojnih finansijskih poteškoća, rekonstrukcija ovog, jednog od najbolje očuvanih objekata nekadašnje srednjovjekovne tvrđave u gradu na Uni, trajala je punih deset godina.

Prema riječima Edina Moranjkića, savjetnika gradonačelnika Bihaća, od Muzeja Unsko-sanskog kantona, u čiju nadležnost je prenesen objekat, dobili su čvrsta uvjeravanja kako će u naredna tri mjeseca biti postavljene i kompletirane sve muzejske postavke.

"Time će Bihać dobiti prostor koji će upotpuniti našu turističku ponudu, ali će biti i svjedočanstvo o dugom kontinuitetu života na ovim prostorima te imati važnu edukativnu svrhu", istakao je Moranjkić.

Direktor Muzeja USK Nijazija Maslak rekao je da će se ovdje nalaziti arheološke, etnološke, istorijske i umjetničke postavke te da će biti smještene na svih pet spratova objekta, a svim budućim posjetiocima na usluzi će biti kustos.

"Zbog potreba obnove kule mi smo povukli i deponovali sve muzejske eksponate. Međutim, ispostavilo se da su se radovi, zbog više razloga, odužili godinama, ali mi smo u međuvremenu uradili dosta posla na uređivanju novih muzejskih postavki i obogaćivanju ponude", istakao je Maslak.

Radovima na rekonstrukciji i uređenju Kapetanove kule rukovodio je Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog nasljeđa USK, a predstavnici te institucije kažu kako je cijeli posao urađen detaljno i temeljito.

Prema njihovim riječima, ovakav vid rekonstrukcije Kapetanova kula nikada nije prošla, jer su urađene detaljne analize drvenih greda, stropova, podova, temelja, što je tražilo dugotrajna i temeljita ispitivanja, pa se tek nakon toga pristupilo obnovi. Kapetanova kula, kao i ostali spomenici kulture u Bihaću, stradala je u proteklom ratu, a i zub vremena učinio je svoje, a posljednji značajniji rekonstruktivni radovi provedeni su prije 56 godina.

Ona je jedan od simbola grada na Uni, a prema istorijskim podacima sagrađena je 1695. godine.

Sazdana je od tvrdog kamena bihacita, čine je prizemlje i četiri sprata i nekada je bila rezidencija u kojoj su, za vrijeme vladavine Osmanlija, stolovali bihaćki kapetani, upravnici grada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije