BANJALUKA - Mlado svinjsko meso po kilogramu žive vage, odnosno prasići do 50 kilograma u RS, poskupjeli su u odnosu na novembar za skoro 70 odsto, pa je umjesto četiri KM za kilogram svinjetine sada potrebno izdvojiti 6,50 maraka.
Za prase od 30 kilograma prodavci na banjalučkoj stočnoj pijaci juče su tražili 100 evra ili 195 KM, pa su mnogi potencijalni kupci odustali od kupovine. Prodavači su poskupljenje opravdali malom ponudom, a velikom potražnjom.
"Ovo poskupljenje nije ništa novo, to se dešava već niz godina unazad uoči oba božića i Nove godine, pa ko voli neka izvoli. Mi smo odavno govorili da će prasići poskupjeti najprije zato što ih nema, a onda i zato što nam idu praznici koji nisu to bez svinjskog pečenja na stolu", kazao je Mirko Savić, prodavac iz sela Piskavica nedaleko od Banjaluke.
On je dodao da kao i većina njegovih kolega neće sniziti cijenu, uprkos činjenici da kupci odustaju od kupovine.
"Svinjsko meso je svuda poskupjelo, a ko ne vjeruje neka provjeri u Prijedoru, Prnjavoru, pa i u Srbiji ili susjednoj Hrvatskoj. Naše svinje su prirodno uzgojene i vrijede svaku marku koja se za njih da. Znamo da u mesnicama ima i jeftinijeg mesa, ali ono sigurno nema ovaj kvalitet koje ima naše", rekao je Savić.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača-stočara RS, kazao je da je ovakav potez uzgajivača svinja bio sasvim očekivan.
"Mi smo u više navrata upozoravali na činjenicu da su stočni fondovi u RS gotovo na izmaku. Međutim, niko nas nije želio poslušati. Takođe, govorili smo da zbog nedostatka novca i neisplativosti uzgoja odustaju od istog, sada nam je tako kako je", kazao je Usorac.
Banjalučanka Milica Radovanović, koja je juče došla da kupi prase za božićnu pečenicu, rekla je da ga ipak neće kupiti.
"Radije ću da kupim očišćeno prase u mesnici nego ovo živo jer jeftinije je", kazala je Radovanovićeva.