Predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad u naredne četiri godine biće Aner Šuman iz Socijaldemokratske partije (SDP) BiH, uprkos protivljenju Kluba vijećnika SDA, odlučeno je jučer na konstituirajućoj sjednici Općinskog vijeća.
Istovremeno je odlučeno da će zamjenici predsjedavajućeg biti odabrani naknadno, na idućoj sjednici.
"U uži izbor kandidata za predsjedavajućeg Komisija za odabir i imenovanje je odlučila da predloži dva člana, koji su dobili najveći broj glasova članova Komisije. Zahtjeve Kluba vijećnika SDA o tajnom glasanju za predložene kandidate odbili smo jer po Statutu to nije moguće", kazao je Edin Habul, član Komisije za izbor i imenovanje predsjedavajućeg Općinskog vijeća.
Općinsko vijeće Novi grad u naredne četiri godine činiće 11 vijećnika SDA, 10 iz SDP-a, tri iz Stranke za BiH, po dva iz BPS Sefer Halilović, BOSS-a, iz Naše stranke, te jedan vijećnik koalicije SDU - LDS. Vijećnici su mogli birati između Šumana i Seada Šenderovića iz SDA, a od 31 vijećnika 17 je glasalo za Šumana, 11 ih je bilo protiv, dok su tri bila suzdržana. Osim vijećnika SDP-a, za Šumana su glasali i vijećnici BPS-a, BOSS-a, Naše stranke i SDU - LDS.
Uprkos činjenici da su na izborima osvojili najveći broj vijećničkih mjesta, članovima SDA i njihovim glasačima je učinjena nepravda, mišljenja je Huso Ćesir, predsjednik Kluba SDA.
"Smatramo da su izborom kandidata od strane Komisije za imenovanje vijećnici bili primorani da se odluče za Šumana, jer našeg kandidata dobro i ne poznaju. Nanesena nam je nepravda i bojim se da će to uticati na rad ovog vijeća", kazao je Ćesir i dodao da je apsurdno da manjina prevlada nad većinom.
"Zahvaljujem vijećnicima, i onima koji su glasali i onima koji nisu, na imenovanju i sve što želim istaći jeste da ću da služim u ime naroda. Otvoren sam za saradnju sa svima i nadam se da ove početne trzavice neće uticati na dalji rad Vijeća", rekao je nakon imenovanja predsjedavajući Šuman.
Juče u popodnevnim satima počela je i konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća Centar, ali do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" nije bila završena.