Gradovi

Prijedor: Traže zatvaranje prihvatilišta za pse na deponiji

Prijedor: Traže zatvaranje prihvatilišta za pse na deponiji
Prijedor: Traže zatvaranje prihvatilišta za pse na deponiji
Dinka Kovačević

PRIJEDOR - Društvo za zaštitu životinja "Noa" zatražilo je zbog nehumanih uslova zabranu rada Prihvatilišta za napuštene životinje, koje je stacionirano na glavnoj deponiji otpada Kurevo, kod Prijedora.

Članovi tog društva posjetili su prijedorski azil za pse i ustanovili, kako tvrde, da uslovi u prihvatilištu predstavljaju mučilište životinja.

 "Tamo smo zatekli šokantne prizore koje do sada u svojoj praksi nismo vidjeli, jer se radi, ne o zbrinjavanju već zlostavljanju napuštenih pasa. Sve smo dokumentovali fotografijama kako bismo situaciju u prijedorskom azilu objektivno predočili domaćoj i svjetskoj javnosti, jer je riječ o civilizacijski nedopustivom kršenju UN-ove deklaracije o osnovnim pravima životinja i Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja RS i BiH te pravilnika", kazao je Dragomir Mijić, predsjednik Društva za zaštitu životinja "Noa".

On je naveo da psi u prijedorskom azilu borave na betonskoj podlozi ograđenoj zarđalom žicom, gdje se nalaze i tragovi krvi životinja.

"Zimi, kada je temperatura u minusu, na boksovima u koje su smještene životinje formiraju se ledenice. Psi su izgladnjeli i mršavi, povrijeđeni, promrzli i apatični. Tu su i gajbice u kojima su ostavljena štenad koja zbog zime brzo uginu. S vanjske strane leže raspadnuti leševi pasa za koje se ne zna da li su uginuli nasilno ili od gladi", priča Mijić.

On je potvrdio da su svoje primjedbe na ponašanje odgovornih za ovu nehumanu situaciju uputili na stotine adresa, svjetskim i evropskim organizacijama za zaštitu životinja, nadležnima u ministarstvima RS i BiH, Vetrinarskoj inspekciji RS i drugima. Iz "Noe" su zatražili od glavnog republičkog veterinarskog inspektora da zabrani rad tog prihvatilišta.

Milanko Duje, direktor "Komunalnih usluga" u Prijedoru, u sklopu kojih posluje i Prihvatilište za pse, tvrdi, međutim, da se prema životinjama smještenim u azilu nadležni ponašaju u skladu sa zakonskim propisima.

 "Nema mjesta tvrdnji da se prema životinjama smještenim u prihvatilište ponašamo nehumano. Dva puta mjesečno obavljamo veterinarske preglede, a pse koji su eutanazirani na propisani način zbrinjavamo mjesec dana. Sve prema slovu zakona. Napušteni psi u azilu svakodnevno se hrane posebnom hranom za pse, imaju vodu i vodi se računa o njihovoj higijeni", istakao je Duje.

Dodaje da je istina da Prihvatilište za napuštene životinje ima problema, jer deponija još nije ograđena.

 "Prostor je otvoren, pa u njega mogu da uđu i psi lutalice i građani koji, vjerovatno, na otpad donose štenad i raspadnute leševe pasa. To su, vjerovatno, vidjeli i predstavnici 'Noe'", kazao je Duje.

On je rekao da je trenutno u azilu smješteno 60 pasa, te da bi trebalo da bude implementiran i novi projekat u saradnji sa UNDP-iom, koji podrazumijeva izgradnju novog prihvatilišta sa boljim uslovima za zbrinjavanje.

Radan Vukadinović, v.d. načelnika Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove u Prijedoru, potvrdio je da u azilu za pse ima slučajeva promrzlosti, neuhranjenosti i neuslovnog držanja pasa, zbog čega je i zatraženo od preduzeća "Komunalne usluge" da te nedostatke i otkloni.

Nemaju veterinarskog inspektora

Radan Vukadinović, v.d. načelnika Odjeljenja za stambeno komunalne poslove Prijedor, kazao je da opština već duže vrijeme nema veterinarskog inspektora.

"Popunjavanjem tog radnog mjesta očekuje se kvalitetniji pristup u rješavanju ovih problema", naglasio je Vukadinović.

Za rad službe, veterinara i svih koji brinu o psima na godišnjem nivou iz budžeta bude izdvojeno oko 90.000 KM.

Najčitanije