Gradovi

Razmijenjena iskustva i nova saznanja u oblasti neurologije u Trebinju

Razmijenjena iskustva i nova saznanja u oblasti neurologije u Trebinju
Foto: Pixabay | Razmijenjena iskustva i nova saznanja u oblasti neurologije u Trebinju

TREBINJE - Predstavnici Odjeljenja za neurologiju Bolnice u Trebinju učestvovali su na 20. međunarodnom kongresu Društva neurologa Srbije u Beogradu na kome su imali priliku da razmijene iskustva i steknu najnovija saznanja iz te oblasti koja mogu da prenesu u svakodnevnu medicinsku praksu.

Na Kongresu u Beogradu, koji se održava svake godine i okuplja stručnjake iz oblasti neurologije, učestvovali su glavni tehničar tog odjeljenja trebinjske Bolnice Nikola Pujić sa medicinskim sestrama, što će im omogućiti prenošenje novostečenih saznanja u svakodnevnu praksu i unapređenje saradnje s kolegama iz drugih zemalja, istakli su iz Bolnice.

Jedna od najvažnijih tema Kongresa bila je dijagnostika i liječenje serije napada i naglih pogoršanja epilepsije, a stručnjaci su diskutovali o tome šta uzrokuje iznenadna pogoršanja epilepsije s probojnim napadima, koji mogu imati ozbiljne posljedice za pacijente.

Veliki dio diskusije bio je posvećen liječenju pacijenata sa akutnim ishemijskim moždanim udarom, te je naglašena važnost prepoznavanja i pravovremenog liječenja ranih komplikacija, kao i značaj jedinica za moždani udar, koje se sve više integrišu u sistem zdravstva kako bi se obezbijedila brža i efikasnija pomoć pacijentima.

"Detaljno su objašnjeni i novi terapijski pristupi koji se primjenjuju u akutnim fazama moždanog udara", istakli su iz trebinjske Bolnice.

Na skupu je bilo riječi i o liječenju akutnih nevoljnih pokreta, među kojima je posebno istaknut akinetsko-rigidni sindrom koji se često javlja u urgentnim ambulantama, ali i hiperkinezije.

Razmijenjena su iskustva i o multiploj sklerozi, jednoj od najtežih neuroloških bolesti, s posebnim naglaskom na nove metode liječenja i inovacije u terapiji, kao i izazovima u svakodnevnoj medicinskoj praksi.

Takođe, značajna pažnja posvećena je i osnovnim neurološkim dijagnostičkim metodama koje se koriste za identifikaciju različitih neuroloških stanja i bolesti, te o tome kako unaprijediti dijagnostičke procese, dok je liječenje mijastenične krize bila još jedna od ključnih tema, a razmatrane su i najnovije terapijske strategije za upravljanje krizama koje mogu biti životno ugrožavajuće za pacijente.

U okviru intravenske tromboličke terapije, diskutovano je o napretku u primjeni te metode u hitnim slučajevima, posebno u liječenju moždanog udara, gde je pravovremena primjena trombolitika ključna za smanjenje trajnih posljedica.

"Razmatrana je i terapija za liječenje vitaminskih deficijencija i metaboličkih poremećaja, a kada je riječ o dječijoj neurologiji, pažnja je posvećena specifičnim izazovima u dijagnostici i liječenju neuroloških bolesti kod djece, kao i neurooftalmologiji i neurootologiji, koji se bave problemima sa vidom i ravnotežom povezanim s neurološkim stanjima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije