Gradovi

Slavlje uz pregršt želja

Slavlje uz pregršt želja
Slavlje uz pregršt želja
Dragan Sladojević, Dinka Kovačević

BANJALUKA, PRIJEDOR - Građani RS koji slave Pravoslavnu novu godinu ovaj praznik obilježili su uz muziku na gradskim trgovima, u ugostiteljskim objektima ili u kućnoj atmosferi.

U dobrom raspoloženju sebi i svojim najmilijim u "najluđoj noći" poželjeli su sreću, zdravlje i brojne druge želje. Nekoliko hiljada Banjalučana Pravoslavnu novu godinu dočekalo je na Trgu Krajine, gdje su nastupali srbijanska folk pjevačica Ana Bekuta, "In bend" iz Banjaluke i "Krajiški trubači".

Na gradskom trgu u Prijedoru ovaj praznik više stotina građana proslavilo je uz koncert popularnog "Amadeus benda" iz Srbije i benda "Maskarada" iz Banjaluke. Događaj je obogatio spektakularni vatromet priređen tačno u ponoć. Svi posjetioci manifestacije mogli su se okrijepiti uz kuvano vino i čaj. Proslava je priređena u organizaciji Svetosavske omladinske zajednice (SOZ) Prijedora, a Duško Šalabalija, sekretar SOZ-a, kazao je da je na ovaj način omogućeno da Prijedorčani uživaju i u proslavi Pravoslavne nove godine.

Pravoslavna nova godina u Bijeljini nije dočekivana organizovano na gradskom trgu zbog ranije odluke opštinskih vlasti da novac za te namjene bude usmjeren kao pomoć u saniranju šteta od decembarskih poplava. Nekoliko hiljada građana Višegrada dočekalo je Pravoslavnu novu godinu na Trgu palih boraca. Građane su zabavljali lokalni bendovi "Skajlab", "Zle bake" i "Paranoid" iz Rudog, dok je specijalni gost novogodišnjeg programa bila srbijanska pjevačica Milica Todorović. Nakon ponoći, građanima se obratio Tomislav Popović, načelnik opštine Višegrad, koji im je poželio sreću, zdravlje i radost.

Na gradskom trgu u Zvorniku nije bilo organizovanog dočeka Pravoslavne nove godine, ali je određeni broj Zvorničana proslavio ovaj praznik u porti crkve svetog Jovana Krstitelja.

Pravoslavnu novu godinu ispred hrama svetih apostola Petra i Pavla u Novom Gradu tradicionalno je dočekalo nekoliko hiljada stanovnika Novog Grada i gostiju iz susjednih opština. Za dobro raspoloženje prisutnih ispred crkve pobrinuli su se pjevači Mitar Mirić, Tamara Milutinović, Momo i "Dodir", Dado Šaponja i drugi izvođači narodne muzike.

Iako u Trebinju, kao ni u ostalim istočnohercegovačkim opštinama, nije bio organizovan doček ovog praznika na otvorenom, do ranih jutarnjih časova slavilo se u kafićima i ugostiteljskim objektima. U sabornom hramu u Trebinju u ponoć je služen moleban za novo ljeto gospodnje.

Ni na gradskom trgu u Bratuncu nije bio organizovan doček Pravoslavne nove godine, ali je veliki broj mladih oko ponoći izašao na trg i uz muziku iz obližnjih kafića proslavio "najluđu noć".

Doček Pravoslavne nove godine je na području grada Istočno Sarajevo organizovan samo u opštini Istočno Novo Sarajevo, gdje su u prepunoj sportskoj dvorani "Slavija" prisutne zabavljali "Goci bend", izvorne grupe, narodni guslari i vokalni solisti.

Zbog nedostatka snijega, čiji pokrivač je visok svega 10 centimetara, ove godine doček Pravoslavne nove godine na olimpijskoj Jahorini bio je skroman.

Srebrenički Srbi Pravoslavnu novu godinu dočekali su u svojim domovima s porodicom i prijateljima, te uz televizijski program.

Manji incidenti

Novogodišnja noć u većini gradova protekla je mirno, a izuzetak su opština Pale, te Prijedor i Zvornik, gdje su zabilježeni manji incidenti. U Zvorniku je počinjena teška krađa, kao i u Prijedoru. U Stanici javne bezbjednosti Prijedor ističu da se dogodilo i narušavanje javnog reda i mira tučom. U paljanskom kafiću "Mistik" preksinoć, oko 20.40, došlo je do tuče.

Najčitanije