BOSANSKO GRAHOVO - Spora i nedovoljna obnova stambenog fonda i infrastrukture glavna su prepreka masovnijem povratku predratnih stanovnika Srba na područje opštine Bosansko Grahovo, izjavio je načelnik ove opštine Uroš Makić.
Govoreći o otežanom povratku u matičnu opštinu, Makić je podsjetio da je u ratu uništeno 98 odsto stambenog fonda i infrastrukture na području opštine Bosansko Grahovo, te da je od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma do kraja prošle godine obnovljeno manje od 50 odsto porodičnih kuća i stanova na kojima postoji stanarsko pravo ranijih korisnika.
"Obnova u ratu uništenog stambenog fonda teče sporo, a ništa bolja situacija nije ni kada je riječ o elektrifikaciji s obzirom na to da trećina opštine još nema električnu energiju, a mnogi povratnici u ruralnim dijelovima i 15 godina nakon rata u svojim kućama žive uz svijeće i petrolejke, što je nezamislivo u 21. vijeku", rekao je Makić.
On je naveo da se do sada u ovu opštinu vratilo oko 3.700 predratnih stanovnika od kojih je zaposleno svega jedan odsto, te da je malo učinjeno na stvaranju uslova za održivi povratak i ponovnu integraciju povratničke populacije u lokalnu zajednicu koja je teško stradala u ratu.