MOSTAR - Mostarska povratnička naselja ovih dana dobila su rasvjetu zahvaljujući sredstvima Ministarstva za izbjegla i raseljena lica Republike Srpske od oko 180.000 maraka, javio je dopisnik Srne.
Sredstva je odobrila Vlada RS u prošlom mandatu, na čelu sa tadašnjim premijerom Miloradom Dodikom, a zbog određenih kašnjenja u provođenju tenderske procedure projekat je završen tek sada.
Milenko Koprivica, viši referent službe za izgradnju infrastrukturnih objekata u Odjeljenju za urbanizam i građenje Grada Mostara, kaže da je dugogodišnji problem rasvjete riješen u osam mostarskih prigradskih naselja.
''Za rasvjetu koja je postavljena u Baćevićima, Žitomisliću, Lakševinama, Hodbini, Ortiješu, Vrapčićima, Željuši i Raštanima utrošeno je 104.400 maraka'', kaže Koprivica.
On je naveo da je ugrađeno 330 svjetiljki, 40 betonskih stubova i 13 kilometara elkaleks kabla.
Ostatak novca, odlukom Komisije za utrošak sredstava, uložen je u izgradnju sportskog terena koji se nalazi u neposrednoj blizini pravoslavne crkve u Bijelom Polju, te za sanaciju puta između naselja Ortiješ - Lakševine koji je bio u veoma lošem stanju, a od velike koristi je povratnicima u ovim naseljima.
Iako su ova sredstva bila namijenjena za srpske povratnike, Koprivica naglašava da pri izvođenju radova nisu izostavljana ni područja na kojima živi nesrpsko stanovništvo, pa je tako rasvjeta urađena i u dijelovima naselja gdje ne žive povratnici.
U povratničkim naseljima koja su dobila rasvjetu mještani su veoma zadovoljni i ističu da su zahvalni Vladi RS.
''Uvedena rasvjeta nije samo osvjetljenje naših ulica nego svjetlost u našem životu i potvrda da i na nas neko misli. Kretanje u večernjim satima konačno je olakšano, a time i bezbjednost cijeloga naselja'', rekli su Srni mještani Hodbine.
Mostarski povratnici očekuju novu podršku iz Srpske u rješavanju brojnih problema koji ih opterećuju.