SREBRENICA/BRATUNAC - U Srebrenici će do ljeta biti izgrađena zgrada sa 32 stana za smještaj porodica koje žive u dva kolektivna centra u ovom mjestu, za šta je obezbijeđeno 1.220.000 KM, najavio je danas ministar za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske Davor Čordaš.
On je naveo da je ova sredstva obezbijedilo resorno Ministarstvo preko Fonda za povratak BiH i da će na taj način stambeno biti riješene 32 porodice iz srebreničkih kolektivnih centara, dok će za jednu porodicu smještaj biti obezbijeđen na drugi način.
"Kvalitetno stambeno zbrinjavanje ljudi iz kolektivnih smještaja jedan je od prioriteta ovog ministarstva i izvođač radova nas je uvjerio da da će zgrada u Srebrenici biti završena do ljeta", rekao je Čordaš.
Čordaš je zajedno sa predsjednikom Skupštine opštine Srebrenica Radomirom Pavlovićem obišao gradilište, a zatim je posjetio kolektivni centar u trošnim barakama u naselju Baratova, gdje je razgovarao sa stanarima. Tom prilikom se, kako je rekao, uvjerio da ti ljudi žive u nemogućim uslovima.
Ministar Čordaš je istakao da je kvalitetno stambeno zbrinjavanje ljudi iz kolektivnih smještaja jedan od prioriteta ministarstva na čijem je čelu.
Prije Srebrenice, Čordaš je posjetio i gradilište zgrade sa 32 stana koja se gradi u Bratuncu za zbrinjavanje porodica iz kolektivnih smještaja u Bjelovcu i Kravici.
Ističući da je raspuštanje kolektivnih centara u Srpskoj prioritet prethodne i ove Vlade, Čordaš je naveo da je od 2008. godine stambeno riješeno oko 300 porodica od 640 korisnika.
"Sredstva za izgradnju stambenih jedinica radi raspuštanja kolektivnih centara obezbijeđena su preko Fonda za povratak BiH. Mi smo uvjereni da će u ovoj godini biti riješeno još oko 150 porodica", dodao je Čordaš.
On se sastao i sa predstavnicima Srba iz zeničke regije, iako sastanak nije bio predviđen, i upoznao se s problemima sa kojima se ti ljudi suočavaju.
"Riječ je o prostoru na kojem je napravljeno vještačko jezero i gdje se pojavilo klizište, zbog čega se ne mogu vratiti, te sada traže rješenje svog problema na prostoru Republike Srpske", rekao je Čordaš uz ocjenu da resorno federalno Ministarstvo ne može biti izuzeto kada je riječ o tom projektu.
Bratunački načelnik Nedeljko Mlađenović istakao je da je za izgradnju stambenog objekta u tom mjestu obezbijeđeno oko milion i po maraka, od kojih je opština obezbijedila oko 300.000 KM.
"Izgradnjom 32 stana u Bratuncu biće riješeno stambeno pitanje oko 60 odsto porodica iz kolektivnih smještaja", naveo je Mlađenović i dodao da u Kravici, Bjelovcu i Fakovićima trenutno živi oko 50 raseljenih porodica.