Gradovi

Srpski povratnici u selo Suvaja strahuju da će ostati bez vode

Srpski povratnici u selo Suvaja strahuju da će ostati bez vode
Srpski povratnici u selo Suvaja strahuju da će ostati bez vode
Nikola Salapura

BOSANSKI PETROVAC - Srpski povratnici u selo Suvaja, u opštini Bosanski Petrovac, strahuju da će ostati bez vode zbog planirane sječe šume u blizini izvorišta, odakle snabdijevaju vodom svoja domaćinstva.

Naime, sječa šume u odjelu 45, koji se nalazi iznad ovog sela i u kojem su izvori, uvrštena je u plan rada i poslovanja Šumsko-privrednog društva "Unsko-sanske šume", koje gazduju šumama na području ovog kantona.

Podršku mještanima pruža i opština, koja upozorava da će svim sredstvima stati u zaštitu građana, dok iz "Unsko-sanskih šuma" odgovaraju da su te aktivnosti predviđene planom, koji je prošao sve propisane procedure.

Vladimir Grbić, predsjednik MZ Suvaja, rekao je da su mještani ogorčeni i da su spremni i fizički spriječiti sječu šume u odjelu 45, koji se nalazi iznad sela, na lokalitetu Marjanovića Do, gdje je mnoštvo izvora.

"Postoji realna opasnost da domaćistva ostanu bez vode, jer se izvori nalaze na nekih 850 metara nadmorske visine i slobodnim padom omogućavaju napajanje domaćinstava bez dodatnih ulaganja", rekao je on i dodao da je glavni problem to što dio domaćinstava nema druge šanse, osim skupih pumpi, da se snabdije vodom nego odatle. Naveo je da je do 1995. godine područje u kojem je i odjel 45 bila zona sa posebnim ulovima gazdovanja, ali da je od tada to zanemareno.

Ermin Hajder, načelnik opštine Bosanski Petrovac, rekao je da aktivnosti doznake (označavanje stabala prije sječe) , u odjelu 45 govore u prilog tome da bi potencijalno bila ugrožena izvorišta iz kojih se vodom napaja oko 50 domaćinstava.

"Sličan problem smo imali i dok se vršila sječa na području sela Smoljana, kad je direktno bilo ugroženo primarno izvorište", rekao je Hajder i dodao da postoje indicije da je to već uticalo na količinu vode u tom izvorištu. Istakao je da preduzeće "Unsko-sanske šume" smatra da ima dozvolu jer im je usvojen plan rada, ali da je njegovo mišljenje da "to preduzeće radi ilegalno, jer trenutno u FBiH ne postoji nijedan zakonski propis koji reguliše ovu oblast".

Hajder je rekao da su ovaj problem prijavili nadležnim organima, ali i da je policija obaviještena o tome. Isto tako, rekao je da zbog nepostojanja zakonskih propisa opština nema mogućnost naplate naknade od ostvarenja prihoda od drveta i nedrvnih šumskih proizvoda, te da će predložiti da opština preuzme upravljanje šumom ili će podnijeti krivičnu prijavu protiv "Unsko-sanskih šuma" za nelegalnu sječu.

Uz obilje dokumentacije koje su nam dostavili, u ŠPD "Unsko-sanske šume" su kazali da u svom radu i poslovanju isključivo prihvataju pravila struke i nauke, kao i zakonska rješenja, te da će prilikom rada isključivo primjenjivati sve mjere koje će doprinositi zaštiti šume.

Dostavili su nam i saglasnost na Godišnji plan upravljanja za područje "Petrovačko", kojem pripada i ovaj odjel, ali i odluku opštine Bosanski Petrovac o proglašenu vodozaštitne zone "Smoljana", sa kartom, iz koje je, kažu vidljivo da odjel 45 ne pripada nijednoj vodozaštitnoj zoni.

Najčitanije