Roditelji šehida i poginulih boraca i ratnih vojnih invalida iz Kantona Sarajevo jučer su s predstavnicima Ministarstva za boračka pitanja KS potpisali predugovore o udruživanju sredstava za finansiranje izgradnje stanova.
Ugovore je potpisalo 14 roditelja šehida i poginulih boraca, devet RVI i jedno dijete bez oba roditelja. Riječ je o pripadnicima boračkih populacija, koji su u ratu ostali bez krova nad glavom i prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje.
Hajrudin Ibrahimović, ministar za boračka pitanja KS, istakao je da je u budžetu za rješavanje stambenog pitanja ovih porodica obezbijeđeno 1,4 miliona KM.
`Ove porodice stanove u trajno vlasništvo dobit će u Buča potoku i Šipu. Do sada je Vlada KS riješila stambeno pitanje za 374 pripadnika boračkih populacija. Obradili smo još 200 zahtjeva i u procesu dokazivanja je 269`, rekao je Ibrahimović. Fuad Damadžić, direktor Fonda za izgradnju stanova za pripadnike boračkih populacija KS, istakao je kako bi porodice u svoje nove stanove trebalo da usele u septembru.
Predugovor je jučer potpisao i Mahmut Hasanović iz Sarajeva, pripadnik šehidske porodice.
`U ratu sam izgubio sina. Poginuo je u Vilsonovom šetalištu i imao je 17 godina. Sa suprugom i dva sina živim kao podstanar. Nisam imao novca da obnovim kuću. Odrekao sam se kuće kako bi u Buča potoku dobio novi stan`, kazao je Hasanović.