BANJALUKA - Odbornici Skupštine grada Banjaluka usvojili su na sjednici u petak Odluku o utvrđivanju statusa udruženja od interesa za grad, kojoj se uvodi više reda u način finansiranja građana ili nevladinog sektora javnim sredstvima.
Predsjednik Skupštine grada Slobodan Gavranović rekao je novinarima u pauzi sjednice da je na konkursu 47 organizacija, odnosno udruženja ispunilo uslove, te im je utvrđen status od posebnog interesa.
"Nijednom udruženju nakon donošenja ove odluke, pa čak ni onima koja se registruju nakon njenog donošenja, neće biti uskraćena pomoć u pogledu finansiranja njihovih projekata, ali će se to vršiti putem javnog poziva, i za novoregistrovane i za one koji nisu ispunili uslove i nisu obuhvaćene ovom odlukom", dodao je Gavranović.
On je istakao da će grad pratiti aktivnosti udruženja i nakon izvjesnog vremena izvršiti analizu primjene odluke, ali i postignutih rezultata udruženja koja se finansiraju iz javnih sredstava.
Govoreći o programima uređenja gradskog zemljišta i komunalne potrošnje, Gavranović je istakao da će grad ove godine, bez obzira na posljedice recesije, izdvojiti više od 40 miliona KM u komunalnu infrastrukturu i oblast uređenja prostora u Banjaluci.
"Nećemo riješiti sve probleme, ali smatram da ćemo održati neki raniji nivo izgradnje i razvoja grada, prije svega uređenja grada, održavanje dostignutog nivoa komunalne higijene i uređenosti grada i gradskih prostora, ali i dalje nastaviti proces modernizacije i seoskih puteva, javne rasvjete i vodovodne mreže", dodao je Gavranović.
Prema njegovim riječima, grad će realizaovati i kreditne aranžmane za dogradnju sistema vodosnabdijevanja i izgradnji kanalizacione mreže.
Načelnik Odjeljenja za društvene djelatnosti Ljiljana Radovanović istakla je da će resorna odjeljenja pratiti rad udruženja koja su dobila ovaj status, ukazivati na propuste i pružati stručnu pomoć, a ako ona stagniraju u narednom periodu ili se ne budu dalje razvijili biće im oduzet status.
U nastavku sjednice odbornici razmatraju programe uređenja građevinskog zemljišta i zajedničke komunalne potrošnje za ovu godinu, te Godišnji program rada Javne ustanove "Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje" Banjaluka za radnu 2010/2011. godinu.