TRAVNIK - Od ukupno 52 osnovne škole u Srednjobosanskom kantonu /SBK/, 41 je u štrajku, iako je kantonalno Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta donijelo odluku da nastava u svim osnovnim i srednjim školama počne danas.
Od 33 škole koje rade po bosanskom planu i programu, samo u tri se nastava održava redovno. Isti slučaj je i sa osnovnim školama koje rade po hrvatskom planu i programu, jer se nastava redovno održava u osam od 19 škola.
Nastava je danas počela i na području Srednjobosanskog kantona u svim srednjim školama, koje nisu u štrajku.
Kantonalni ministar obrazovanja Jozo Jurina najavio je danas da će podnijeti krivičnu prijavu protiv Sindikata osnovnog obrazovanja jer smatra da je štrajk nelegalan, dok Muhamed Pajić, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja, štrajk smatra sasvim opravdanim i jedinim rješenjem.
Pajić je naveo da pregovori između Vlade SBK i Sindikata ni danas nisu urodili plodom, navodeći da Vlada krši sve odredbe Kolektivnog ugovora kojim se definiše plata zaposlenih.
"Sindikat ne poznaje silu i moć, već posjeduje karakter i odlučnost da se izbori za svoj status svim zakonom dozvoljenim sredstvima", poručio je Pajić.
On je podsjetio da se odredbama Kolektivnog ugovora za rad u osnovnom obrazovanju SBK osnovica za platu utvrđuje kvartalno, kao usaglašen prijedlog Sindikata i Vlade SBK, i da Vlada nema pravo da donosi odluku jednostrano.