Gradovi

Studenti slabijeg imovinskog statusa dobijaju svoj dom u Mostaru

Studenti slabijeg imovinskog statusa dobijaju svoj dom u Mostaru
Studenti slabijeg imovinskog statusa dobijaju svoj dom u Mostaru
N.N.

MOSTAR - Za studentski dom za siromašne studente, pučku kuhinju i centar za dijalog Dompes ( Domus panis et spiritus, Kuća kruha i duha) u Mostaru prikupljeno je više od 1,6 miliona KM dobrotvornih priloga. Sam projekt vrijedan je oko tri i po miliona maraka.

Projekt je pokrenut u januaru 2015. od strane Franjevačkog samostana sv. Petra i Pavla u Mostaru, za studente slabijeg imovinskog stanja.

Projekt napreduje po planu i očekuje da će dom do 2017. biti završen.

Projektovan je na oko pet hiljada kvadratnih metara na šest etaža, od podruma, prizemlja i četiri sprata do mansarde. Dom bi trebao da ima 64 sobe za ukupno 150 studenata, 8 učionica, višenamjensku dvoranu i pomoćne prostorije.

Pučka kuhinja i centar za dijalog biće važan dio Dompesa, ali i u društvenom životu grada Mostara. Centar je zamišljen kao mjesto rasprava i dijaloga o narodima, vjerama, nacijama i različitostima.

Mnogi dobri ljudi su iskazali solidarnost za dom, što se vidi u prikupljenih 1,6 miliona maraka. U prilozima je učestvovalo više od tri hiljade davalaca. Najveći prihod dala je Vlada Republike Hrvatske (700. 000 KM), takođe su tu Ministarstva BiH, grad Dubrovnik, grad Mostar, Ministarstvo finansija Republike Srpske.

Nekoliko davalaca je priložilo 20. 000 KM, što je vrijednost jedne sobe, da bi narednih 50 godina soba nosila pločicu i naziv njihovih imena.

Najčitanije