SANSKI MOST - Savez logoraša Bosne i Hercegovine zatražio je juče od vlasti u Bosni i Hercegovini da poljoprivredno dobro na planini Manjača, gdje se 1992. godine nalazio logor za nesrpsko stanovništvo dodijeli na upravljanje bivšim logorašima.
"Smatramo da ovaj lokalitet treba pretvoriti u spomen-kompleks koji će biti opomena budućim generacijama i upozorenje da se prošlost i logori nikome ne smiju nikada ponoviti", rekao je Murat Tahirović, predsjednik Saveza logoraša BiH. On je dodao kako bivši logoraši zahtijevaju od pravosudnih institucija u zemlji da se svi koji su odgovorni za zatvaranja u logore i zločine počinjene u njima privedu licu pravde i kazne.
Nekoliko stotina bivših logoraša i članova njihovih porodica iz proteklog rata posjetili su juče poljoprivredno dobro na planini Manjača, gdje se nalazio logor u kojem je bilo zatočeno oko 4.500 osoba iz nekoliko gradova s područja sjeverozapadne Bosne. Organizatori ovoga događaja bili su Savez logoraša BiH, te općinska udruženja logoraša iz Sanskog Mosta, Ključa i Prijedora.
Prema riječima Nihada Ključanina, predsjednika Udruženja logoraša iz Sanskog Mosta, logor "Manjača" je bio "sabirni logor" gdje su dovođeni zatvorenici iz drugih logora.
"Ljudi su bili zatvoreni u hangarima i živjeli su bez elementarnih životnih i higijenskih uslova", istakao je Ključanin.
Na ovaj dan prije 17 godina iz logora "Manjača" oslobođen je prvi kontingent od 700 logoraša. Posljednja grupa zatvorenika oslobođena je 22. decembra 1992. godine i poslije toga logor je rasformiran.