Gradovi

Tri odbornika formirala Klub odbornika Za Doboj

Sanja Čakarević

DOBOJ - Murvet Barjaktarević, odbornik koalicije SDA/SBiH, Dragan Marković, predstavnik nacionalnih manjina u Skupštini opštine Doboj, te Sreto Đurković, odbornik SDS-a koji je napustio ovu stranku, formirali su Klub odbornika "Za Doboj".

Klub je saopštio da će ubuduće djelovati u skladu sa Statutom i Poslovnikom Skupštine opštine Doboj, "prevashodno na dobrobit svih građana opštine Doboj". Sva trojica odbornika bila su dio skupštinske većine na čelu sa SDS-om, ali se još nisu konkretno izjasnili prelaze li u opoziciju.

Barjaktarević, koji je ubuduće i predsjednik Kluba, navodi da je formiranje istog proizašlo iz nezadovoljstva radom pojedinaca u opštinskoj vlasti.

"Nismo bili nezadovoljni koalicijom nego smo nezadovoljni radom pojedinaca i mislimo da na ovaj način možemo poboljšati rad SO. Mi imamo odbornika koji imaju 10,6 odsto vlasti, a drže u gradu vlast 85 do 90 odsto dva odbornika. Mislim da to nije u redu, sada nas trojica imamo 15 odsto vlasti, a ne držimo u gradu ništa, samo radimo na poboljšanju rada ove SO", objasnio je Barjaktarević.

Marković navodi da su otvoreni za razgovore sa svim političkim opcijama koje čine vlast, te očekuju još tri odbornika da im se pridruže. "Nezadovoljni smo radom skupštinskog rukovodstva, želimo da se stanje promijeni nabolje, da bude uveden red u Skupštinu opštine, kako bi građani mogli biti zadovoljniji", rekao je Marković.

Đurković uvjerava da im je želja da natjeraju vladajuće strukture da se "probudimo iz uspavanog perioda kada je bilo zagarantovano da smo većina i da možemo raditi šta hoćemo".

 "Nećemo biti remetilački faktor, ne želimo ulaziti u kadrovsku kombinatoriku niti prizivamo da pravimo neku novu koaliciju, naprosto, podržavaćemo sve što vuče naprijed", rekao je Đurković.

 Odlazak Đurkovića iz SDS-a, kažu u ovoj stranci, bio je očekivan, a formiranje Kluba "Za Doboj" neće ugroziti skupštinsku većinu.

 "Ne plašim se još za skupštinsku većinu jer oni nisu rekli da i u drugom dijelu ima nezadovoljnih odbornika i da se Klub neće povećavati na račun tih odbornika", izjavio je Zdravko Petrović, predsjednik SDS-ovog kluba odbornika u dobojskom parlamentu.

 I SDS-ovi koalicioni partneri u SDP BiH smatraju da skupštinska većina nije ugrožena, a da istupanje tri odbornika može doprinijeti njenom radu.

 "Ostatak skupštinske većine moraće se malo zamisliti da radi kvalitetnije, u interesu građana opštine Doboj. Zasad ne smatram da će biti ugrožena, naprotiv, tjeraće je da radi efikasnije da ne bi došla u situaciju da bude ugrožena", navodi Sado Mešić, odbornik SDP BiH.

 U SNSD-u podržavaju formiranje Kluba odbornika "Za Doboj", s kojim, tvrde, nisu razgovarali o formiranju nove skupštinske većine.

 "Činjenica je da je Doboj odavno zreo za novu skupštinsku većinu i promjene i da je to i želja građana, ali je još rano da o tome govorimo. Skupštinska većina se osipa, izlazak jednog odbornika u novi klub je naznaka rasipanja sadašnje skupštinske većine, a što je i bilo očekivano s obzirom na dosadašnji rad i dešavanja u Doboju", kazao je Spomenko Vasilić, predsjednik Kluba odbornika SNSD-a.

 Skupštinsku većinu sada, osim 69 odbornika SDS-a, čine dva odbornika SDP BiH i nezavisni odbornik Zlatko Spasojević.

"Iza svega stoji načelnik Petrović"

Momir Dejanović, predsjednik Centra za humanu politiku, smatra da iza formiranja novog kluba stoji načelnik opštine Obren Petrović.

"Ova varijanta omogućava mu da kontroliše odborničku grupu koja omogućava njegov ostanak na čelnoj funkciji izvršne vlasti u opštini", tvrdi Dejanović.

U Klubu odbornika "Za Doboj" ističu da je u toku formiranje istoimenog kluba građana "u kojem će biti ugledne Dobojlije, privrednici, sportisti i oni koji su nekada nešto značili u ovom gradu, a danas su otpisani građani".

Najčitanije