Gradovi

Ukidanje neprofitabilnih linija u Bijeljini

Ukidanje neprofitabilnih linija u Bijeljini
Ukidanje neprofitabilnih linija u Bijeljini
Srna

BIJELJINA - Tri prigradske linije javnog prevoza u Bijeljini tokom školskog raspusta ukinute su, zbog nerentabilnosti, i najvjerovatnije neće biti obnovljene, rekao je Pantelija Mitrović, direktor Preduzeća "Semberija transport".

Od ukupno 16 linija, ovo preduzeće je za vrijeme raspusta ukinulo one prema Amajlijama, Pučilama i Popovima, a na svim ostalim ukinuto je po nekoliko polazaka.

"Kada nastava u drugom polugodištu bude počela baziraćemo se samo na prevozu učenika i radnika, a sve ostale linije ćemo vjerovatno ukinuti", rekao je Mitrović.

On napominje da je ovo preduzeće, koje obavlja većinu prigradskog saobraćaj u Bijeljini, građane i opštinu na vrijeme obavijestilo o ukidanju prigradskih linija.

"Tražili smo subvenciju od opštine, jer se nekoliko prigradskih linija pokazalo nerentabilim. Međutim, odgovora nije bilo", rekao je Mitrović.

Preduzeće "Semberija tranport" u ovoj godini poslalo je dva zahtjeva inspekciji za kontrolu rada taksista, na koja još nisu dobili odgovor.

Opština Bijeljina učestvovala je u plaćanju mjesečne karte osnovcima do 2008. godine, a sada je plaćaju roditelji i Ministarstvo prosvjete i kulture, pola-pola.

Cijena mjesečne karte kreće se od 30 do 70 KM. U prigradskom saobraćaju u zavisnosti od relacije karta za jednu vožnju kreće se od 1,00 do 2,5 KM.

Mitrović napominje da načelnik opština Bijeljina Mićo Mićić, kao i sama opština, žele da imaju dobro regulisan saobraćaj u gradu, ali da bi pritom, kako kaže, morali i da pomognu u finansiranju saobraćaja.

"Budžet opštine Bijeljina iznosi skoro 58 miliona. Ne mogu da shvatim da se ništa ne može ili ne želi izdvojiti za gradski i prigradski prevoz", zapitao je Mitrović.

Načelnik opštine Bijeljina Mićo Mićić rekao je ranije da "Semberija transport" nikada ne može biti na opštinskom budžetu na način na koji to oni žele.

"Oni nisu jedini prevoznik u gradu", rekao je Mićić.

On je naveo da opština planira krajem naredne godine premjesti lokaciju autobuske stanice iz centra grada na mjesto stare željezničke stanice, te da reorganizuje gradski i prigradski saobraćaj.

"Semberija transport" zajedno sa još dva lokalna autoprevoznika trenutno pokriva linije gradskog i prigradskog prevoza putnika u opštini Bijeljina.

Prethodno je "Semberija transport" najavila ukidanje linije za Tuzlu zbog nedostatka putnika, kao i nekoliko prigradskih linija.

Najčitanije