Gradovi

Više korisnika socijalne pomoći za 15 odsto

Dinka Kovačević

PRIJEDOR - U Centru za socijalni rad u Prijedoru je sve veći broj onih koji traže bilo kakvu vrstu pomoći i socijalnih davanja, ali u vremenu postojeće krize ova ustanova neće moći izaći u susret svima.

Kazala je to Ljubica Miličević, pomoćnik direktora Centra za socijalni rad, ističući da su samo u prošlom mjesecu imali 15 odsto korisnika više nego u istom periodu lani.

"Na vrata nam sve češće kucaju oni koji su bukvalno gladni i traže hranu, pomoć za nabavku ogreva, ali i subvencije za električnu energiju, te centralno grijanje. Mi već skrbimo za 840 korisnika koji u Centru primaju novčanu pomoć u visini od skromnih 39 KM, te lica koja ovise o tuđoj njezi", navela je Miličevićeva.

Tokom prošle godine imali su i 428 korisnika koji su ostvarili pravo na jednokratnu novčanu pomoć i pomoć u namirnicama.

"Ugrožena su djeca, stari ljudi bez porodičnog staranja, ali i osobe sa invaliditetom ili mentalnom retardacijom. Ipak, zabrinjava sve veći broj slučajeva koji traže bilo kakav od vidova socijalne pomoći i davanja, a koji su u današnjem vremenu ostali bez posla", navela je Miličevićeva.

Ona očekuje i donošenje novog zakona o doprinosima u kojem se predviđaju veća izdvajanja za socijalno ugrožene kategorije ljudi.

"Primjena novih klauzula i cenzusa po osnovu tog zakona, nažalost, što se Prijedora tiče biće pod upitnikom, jer je lokalna zajednica već usvojila budžetsku stavku za izdvanja Centru za socijalni rad. Ta sredstva koja su ostala ista kao i prošloj godini neće biti dovoljna za sve oblike socijalnih davanja i zato ćemo se najvjerovatnije morati preusmjeriti na podršku nevladinih organizacija", rekla je Miličevićeva.

Ona je dodala da će takođe potencirati humanost i solidarnost unutar porodica i njegovanje dobrih komšijskih odnosa. Naglasila je da su odnosi unutar samih porodica u vremenu besparice narušeni.

U vremenu krize iz lokalnog budžeta se ne planiraju veća izdvajanja za potrebe Centra za socijalni rad.

Boro Vojvodić, v.d. načelnik za privredu i društvene djelatnosti u opštini Prijedor, kazao je da je prošle godine za rad Centra izdvojeno 2.200.000 KM.

"Oko 60 odsto tih sredstava usmjerava se za pomoć krajnjim korisnicima, dok 40 odsto otpada na aktivnosti i rad te ustanove. Ove godine lokalni budžet ostao je na nivou prošlogodišnjeg", naveo je Vojvodić.

Miličevićeva smatra da će se u ovoj godini drastično smanjiti i izdvajanja za zdravstvenu zaštitu korisnika ove ustanove.

"Novim izmjenama u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti osiguranika predviđeno je da se umjesto 5,80 KM koliko smo do sada mjesečno izdvajali po osiguraniku, to bude nevjerovatnih 57 KM. Zbog toga smo prisiljeni da drastično smanjimo broj korisnika tih prava, što znači da mnogi od uslovno nazvano socijalnih slučajeva više neće moći adekvatno da se liječi i prima terapiju", naglašava ona. 

Najčitanije