DRVAR - U opštinu Drvar se od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma vratilo 8 000 Srba ili 46 odsto ukupne prijeratne populacije, podaci su nadležne opštinske službe.
Načelnik opštine Drvar Anka Papak - Dodig potvrdila je lokalnom radiju u Livnu da je u ovoj opštini prije rata bilo zaposleno 6 000 radnika, dok ih je sada 1 100, među kojim je nešto manje od 500 povratnika.
Ostale zaposlene u javnom i privatnom sektoru čine raseljeni Hrvati iz srednje Bosne koji žive na području drvarske opštine.
Prema njenim riječima, u opštini Drvar tokom proteklog rata porušeno je ili devastirano 3 400 stambenih objekata, od kojih je do kraja prošle godine obnovljeno nešto više od 50 odsto. Rekonstrukciju i obnovu čeka 1 650 objekata, od kojih 400 stambenih objekata u užem gradskom području.
Papak-Dodig je upozorila da su glavne prepreke masovnijem povratku spora i nedovoljna obnova stambenog fonda i infrastrukture, te nemogućnost zapošljavanja povratničke populacije.
"Teška ekonomska i socijalna situacija, dodatno pogoršana recesijom, ugrožava održivi povratak prijeratnih stanovnika u matičnu opštinu", dodala je ona.
Prema popisu iz 1991. godine, opština Drvar imala je 17 500 stanovnika, od kojih je više od 98 odsto srpske nacionalnosti.