Intervju

Ivanić: Nisam Dodiku neprijatelj, ali želim da me uvažavaju

Ivanić: Nisam Dodiku neprijatelj, ali želim da me uvažavaju
Ivanić: Nisam Dodiku neprijatelj, ali želim da me uvažavaju

Diplomatska inicijativa koju je pokrenulo Predsjedništvo BiH i evropska inicijativa su šanse koje BiH ne bi smjela propustiti, rekao je Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH.

"Ako ne, onda će to biti jedan diplomatski bljesak, koji će se opet završiti u sivilu, u bezvoljnosti, besperspektivnosti i depresiji. A to apsolutno ne bi bilo dobro", rekao je on.

NN: Šta biste preporučili mladom čovjeku s diplomom u džepu - da li da ide odavde, ili da, ipak, ostane?

IVANIĆ: Takvu dilemu sam imao i ja 1991. godine, tada sam imao trideset i nešto godina. Odlučio sam da ostanem. Moj savjet je kad možete otiđite u svijet, ali se na kraju vratite i neka vam bude izazov da utičete da se stvari mijenjaju. Ako se niste spremni baviti promjenama, onda otiđite.

NN: U RS imamo jedan politički blok, na nivou BiH drugi, i vidimo kako stvari traljavo idu. O tome govorim kad kažem...

IVANIĆ: Ja ne mislim da sam ijednim svojim potezom proizveo bilo kakvu napetost. Uvijek su to u ovih proteklih nekoliko mjeseci bili napadi na mene.

NN: Eto, neki spominju da je situacija u vezi s  ambasadorom u Beogradu proizvela nove probleme i da je to neka Vaša politička igra...

IVANIĆ: Stari ambasador u Beogradu je razriješen, novi je imenovan. Sve ostalo su spekulacije. Svaki moj potez je na bazi zakona, pravila i mog poimanja političke odgovornosti. Meni nije stalo da se i sa kim nadmećem ko je veći autoritet. Meni je cilj da procesi idu, a oni, očigledno, idu.

NN: A čuli ste i priče da ste Vi, na neki način, "nasamarili" SDS tako što ste na njihovu štetu uspjeli dobiti najbolje pozicije za PDP...

IVANIĆ: SDS bi konačno morao da shvati da nije sam i jedini. Ne bi trebalo da daje takvu vrstu komentara. Najveći dio SDS-a to ni ne radi. To rade ljudi koji sami nisu uspjeli napraviti političku karijeru i krivicu traže na drugoj strani. Na zadnjim izborima SDS nije imao kandidata koji je mogao pobijediti i mislim da moja pobjeda nije koristila samo PDP-u, nego, bogami, i SDS-u.

NN: A gospodin Dodik? Nekada ste bili saradnici, a sada maltene neprijatelji?

IVANIĆ: Ja mu nisam neprijatelj, ja samo želim da budem uvažen.

NN: Šta je problem, konkretno?

IVANIĆ: Njihovo neprihvatanje činjenice da sam ja član Predsjedništva.

NN: Činilo mi se da je njegov poziv Vama na sastanak povodom napada u Zvorniku bio korektan i da je sastanak tako prošao?

IVANIĆ: To je bio prvi normalan sastanak nakon izbora. Sve drugo je bilo tenzija, napad, osporavanje. Prvo je bilo da Predsjedništvo ne može potpisati izjavu, da bi se izjava potpisala. Onda je bila priča o mehanizmu koordinacije, potpuno nepotrebno. Maltene su me proglasili za izdajnika. A prijedlog je potpuno u interesu RS i uvjeren sam da je koristan za RS jer ne da kantonima da imaju isto pravo kao entiteti. Pa prostorije za člana Predsjedništva u Banjaluci. Voljom gospodina Dodika neću imati prostorije tamo gdje su ih imali svi dosadašnji srpski članovi Predsjedništva nego ću ih zakupiti. Ali bez obzira na to što radi, imaću ja kancelariju u Banjaluci.

NN: Što se tiče FBiH, čini mi se da se tamo postizborna bura ne stišava?

IVANIĆ: Tamo je situacija puno komplikovanija jer imate u većini dva potpuno različita ideološka koncepta, tako da predviđam da će Vlada FBiH biti nestabilna, mada to neće puno uticati na nivo BiH. Naravno, biće otežan cijeli ovaj evropski put.

NN: Kojoj vladi predviđate duže trajanje - RS ili FBiH?

IVANIĆ: Mislim da će i jedna i druga potrajati, ali bez realne snage. I jedni i drugi će se potrošiti. Ne očekujem da će ova vlada u RS pasti jer ne vidim koga Dodik može postaviti kao alternativu s obzirom na sukobe tamo. Mislim da on više nema ozbiljnog političara na koga može računati.

NN: Kad ste spomenuli sukobe, imate li uvid šta se konkretno dešava?

IVANIĆ: Mislim da tu nema velikog izazova Dodiku i da niko od onih koji su glumili da su neka opozicija ima snagu. Prije kongresa sam predvidio da će sagnuti glavu i poljubiti Dodiku skute. I to su i uradili, tako da Dodik ostaje neprikosnoveni vladar SNSD-a. SNSD će polako kopniti i slabiti, ali ne očekujem da će iko nešto posebno iskakati. Previše se oni boje Dodika.

NN: Evropska inicijativa je pokrenuta, čini mi se, s ozbiljnom namjerom. Koliko je realno da se ona i sprovede?

IVANIĆ: Oni ovaj put imaju ozbiljnije namjere nego ranije, ali koliko, vidjećemo. Razlog inicijative je Ukrajina i strah da ne bi došlo do nemira i na Balkanu. Bilo bi pametno da premijeri u BiH sjednu i dogovore se prije nego što sjednu s MMF-om, Svjetskom bankom itd. i usaglase šta je to u čemu mogu da se dogovore. To se još nije dogodilo. Ako budemo mudri mi bismo se mogli nametnuti i dobiti podršku za manje reforme nego što nam se ovog trenutka čini, kad bismo to znali iskoristiti.

NN: Hoće li biti promjena u državnim agencijama?

IVANIĆ: Da, ali vjerovatno ništa do ljeta. Ja mislim da cijeli taj posao treba definisati pravilima. Ja kad sam bio ministar spoljnih poslova predložio sam Predsjedništvu način imenovanja ambasadora. Sad se znaju pravila. Zna se koje su ambasade rotacija, koje nisu i to više nije tema. Tako nešto treba napraviti i za agencije.

NN: Čini mi se da je Evropa potpuno preuzela BiH, a da su SAD nekako potpuno u drugom planu?

IVANIĆ: Previše je globalnih kriza kojima se SAD sada bave. Objektivno, još prije osam do devet godina je rečeno da je BiH i prostor Balkana primarno odgovornost EU. I od tada SAD se izvlače i kao što vidite nisu više tako prisutne ni ovdje ni na Kosovu ni u Makedoniji.

NN: A uticaj Turske?

IVANIĆ: U principu, mislim da će Turska pokušavati da se nametne. Ako ima prostora, što da ne, nama ne smeta, ako budu uvažavali ravnopravnost i postojanje dva entiteta. Ne smeta nam ni tursko tržište. Imamo ugovor o izvozu 15.000 tona sirovog mesa. To meso tamo ide s banjalučkog aerodroma. Bijeljinski "Mesoprodukt" sada radi. Imamo mi koristi od Turske i, što se mene tiče, svaka zemlja koja nam otvori tržište je dobro došla.

NN: A Rusija i njen uticaj na naš region?

IVANIĆ: Oni su se sami svojevremeno povukli vojno iz Ugljevika i iz Prištine. Politički i ekonomski će sigurno biti prisutni. Rusija je jedna velika zemlja i mislim da mi i možemo i trebamo imati balansirani odnos i prema Rusiji, i Turskoj i drugima. I koristiti ih za naš interes. Ako bilo ko od njih bude tražio samo svoj cilj, onda nam nije prijatelj. Ekonomska saradnja, saradnja u oblasti kulture, pomoć - to da.

NN: Bilo je govora o nekim ruskim kreditima kao pomoć RS...?

IVANIĆ: Ne mislim da je to realno. Rusija ima velike probleme zbog neke vrste ekonomskog rata s EU i zapadnim svijetom. Mslim da u ovom trenutku imaju mnogo izazova u neposrednom okruženju. Rusija nama najviše pomaže svojim tržištem, vidjeli ste da naši voćari izvoze ogromne količine voća u Rusiju. Mislim da su nam takve aktivnosti značajnije nego krediti. Ja u te kredite nisam vjerovao ni tada, niti u njih i danas vjerujem.

NN: Dolazi nam papa, to je veliki događaj za BiH, a čini mi se i šansa za srpski narod da popravi odnose sa Svetom stolicom?

IVANIĆ: Ne mislim da je njegova posjeta nešto presudna za odnose sa Srbima, ali da je možemo iskoristiti, možemo. Ovaj papa ima imidž narodnog čovjeka i reformatora unutar Katoličke crkve. Njegova posjeta jeste nastavak diplomatske ofanzive u koju smo mi, kao novo Predsjedništvo, ušli. U ovih prvih šest-sedam mjeseci vidjeli ste više posjeta Mogerinijeve, Štajnmajera, gospođe Grabar-Kitarović i predsjednika Bugarske, išli smo u Luksemburg, dolazi nam papa, dolazi nam Nikolić, ja idem u Moskvu na vojnu paradu povodom 9. maja iz poštovanja prema žrtvama koje je Rusija dala u Drugom svjetskom ratu i jer poštujem odlučujući istorijski doprinos ove zemlje u pobjedi nad fašizmom. Tu diplomatsku inicijativu smo mi inicirali i ona je vrlo dobro bila prihvaćena i na međunarodnom planu. I ako bude dogovora predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i dva entiteta onda zaista mislim da mi možemo početi nešto ozbiljnije raditi. A ako ne, onda će to biti jedan diplomatski bljesak, koji će se opet završiti u sivilu, u bezvoljnosti, besperspektivnosti i depresiji. A to apsolutno ne bi bilo dobro.

Pouke

NN: Šta nakon terorističkog napada u Zvorniku? Kakve pouke ostaju?

IVANIĆ: Prvo, mora se obezbijediti puno bolja opremljenost agencija. Drugo, glavno oružje protiv terorizma je informacija. Na tome se mora puno više raditi. Takođe, terorizam mora doživjeti iskrenu i potpunu osudu. Ako bude bilo više osude, a manje političke zloupotrebe takvih događaja i bolje saradnje između svih agencija, onda nećemo imati tako velikih problema. Ako ostanu ove svađe između agencija ko je za šta nadležan, onda bi u tom prepiranju najveće žrtve mogli biti građani. Njihova obaveza je da sarađuju, a ne da se međusobno naduravaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije