Nakon što je uništila državu, vlast i stranku, Jadranka Kosor uništila je i opoziciju. Slici Apokalipse, znači, nedostaje peta figura, jahačica koja iza četiri ognjevita lika klipsa na Buridanovu magarcu.
Prilagođeno domaćim prilikama te modernizirano, ovo srednjovjekovno uprizorenje propasti što uključuje Antikrista, Rat, Bolest i Smrt, trebalo bi zapravo zamijeniti povorkom kojoj na čelu stupa Ratni zločin, slijedi ga Korupcija, a zatim - klipete, klopete - sablasni lik - autodestruktivne Gluposti.
Za dvije godine, koliko je upravljala vladajućom strankom, kojoj je na čelo došla na prijedlog prethodnog, propalog i zatim uhićenog predsjednika Ive Sanadera, s konsenzusom vodstva, uz demokratske urlike deputata naglo sazvanog izvanrednog sabora što je održan u "Areni", gdje nije bilo procedure, kandidacije ili brojanja glasova, nego se samo mahalo zastavama - Jadranka Kosor uspjela je stabilizirati sve negativne ekonomske i socijalne trendove koji su se manifestirali na početku velike ekonomske krize, što je Hrvatsku zahvatila 2008. godine. Zaduživanje države ubrazano je - za manje od dvije godine svoje vladavine digla je deset milijardi eura inozemnih kredita, polovicu iznosa koji je Sanader povukao za gotovo šest i pol godina mandata! Usprkos tome, privreda je stagnirala, eksplodirala je nezaposlenost, a potpuno neučinkovite državne službe i lokalna vlast zadržale su sve svoje prerogative. Jadranka Kosor počela je pak tzv. borbu protiv korupcije - koja je obuhvatila samo Sanadera, Sanaderu odane ljude i one koji su bili protagonisti klijentelističkih interesa dirigiranih iz njegove okoline. Svi drugi hadezeovski prvaci i njihovi poslovi zaštićeni su od progona, kojim se upravljalo s kirurškom preciznošću.
Sve to skupa bio je spektakl koji je otrijeznio birače - naposlijetku je prevladala predodžba kako je HDZ potpuno prožet korupcijom, u koju su involvirani svi u stranci, uključujući sadašnju predsjednicu, budući da je od novca ukradenog iz javnih poduzeća financirana njena vlastita predsjednička kampanja 2005. godine. Na kraju krajeva, Jadranka je Kosor bila najbliža, najpouzdanija Sanaderova suradnica, pa ju je on i odabrao za nasljednicu, da bi se ona protiv njega okrenula na način svojstven unutarhadezeovskim "klonskim ratovima". Pa nije li i Stipe Mesić, Tuđmanov zamjenik, otrgavši se od Tuđmana, preokrenuo kaput i postao najveći neprijatelj tuđmanista? Neke se stvari HDZ-u nikad ne mjenjaju - lidere uvijek bira Šeks, a novi vođa uvijek simbolički proždire starog, kao u kultističkim obredima proljeća kad se prinose ljudske žrtve, kako je to opisao James Frazer u "Zlatnoj grani".
U predizbornoj kampanji, Jadranka Kosor digla je naposlijetku na noge sve nazadno i devijantno što egzistira u hrvatskom društvu kao podzemni pogon, tajna biračka mašinerija, sastavljena od lažnih branitelja, njihovih parakriminalnih organa, od mračnih desničara povezanih s tajnom policijom i Crkvom, ukratko, diglo se cijelo političko podzemlje i sav crni mrak. U trenucima ekonomske krize, rezonancija tih negativnih socijalnih trendova, nemir i beznađe mogla bi izazvati nelinearne, nepredvidive i nezaustavljive posljedice, kolaps i neslućene društvene traume... Zaista, Jadranka Kosor je Fukušima koja naokolo ide na dvije snažne noge i radioaktivne padavine iza njenog mandata osjećat će se još godinama!
Najtrajniji njen doprinos hrvatskoj nesreći jest izborni inženjering kandidacijskih lista, koji je provela i za sljedeći politički ciklus definirala gremij političke opozicije. Što je Jadranka Kosor skuhala pripremajući izborne liste?
Po predzadnjem, već vrlo pouzdanom istraživanju raspoloženja biračkog tijela (ono posljednje pojavit će se početkom idućeg tjedna), HDZ u Saboru neće imati puno više od 40 mjesta, plus tri mjesta na koje može sa sigurnošću računati u dijaspori (u Hercegovini). I Hercegovina bi možda drukčije glasala da SDP nije još na izborima 2007. iskazao kako želi dokinuti, ili barem ograničiti, glasanje za Hrvatski sabor svima koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj, u njoj ne žive i ne plaćaju porez. U prvoj fazi, pod europskim pritiskom prilikom pregovora o pridruženju, vladajuća većina pristala je da se napusti princip nefiksne kvote (broj glasova podijeljen s prosječnim brojem glasova za zastupnike deset "normalnih" izbornih jedinica, daje broj zastupnika u jedanaestoj, specijalnoj). Određen je maskimum od tri zastupnika, što je otprilike polovica onoga što je HDZ uspio 2007. osvojiti različitim manipulacijama (dvostrukim glasanjem autobusima razvoženih glasača, glasovanjem mrtvaca sa širokobriješkog groblja itd.)
Preuredi li se hrvatski birački zakon - veliki projekt koji bi trebalo dovršiti do sredine mandata - mogao bi se znatno smanjiti broj zastupnika na manjinskim listama (osim srpskih), uz potpuno dokidanje specijalne izborne jedinice u dijaspori. Valja promijeniti broj i sastav izbornih jedinica (morale bi se podudarati s budućim ustrojem pet euroregija) i očistiti izborne liste od gotovo pola milijuna fantoma, što se pojavljuju zbog neodgovorne primjene Zakona o prebivalištu, koji će se morati striktno provoditi u skorašnjem šengenskom režimu.
Koga će Jadranka Kosor dovesti u Hrvatski sabor preko lista koje je pripremila bez konzultacija sa stranačkim rukovodstvom, što se sastoji sve od ljudi koji premiru od straha zbog istraga Uskoka?
U tri zapadne izborne jedinice - zagrebačkoj, riječkoj i varaždinskoj, HDZ će dobiti pet do šest zastupnika, a od toga dvojica će biti Tomica Karamarko i njegov "second banana" Domagoj Milošević, sadašnji potpredsjednik Vlade za investicije. U prvoj, zagrebačkoj, uz ministra vanjskih poslova Gordana Jandrokovića, najizglednijeg pretendenta na Kosoričino mjesto stranačkog lidera (mlad je, inteligentan, prevejan i lažljiv, idealni hadezeovski kadar kojega bi Šeks mogao dovoljno potcijeniti pa istaknuti kao najmanje opasnog za staru gardu), nastupa i jedna prikaza - dr Miroslava Tuđmana, sin pokojnog tiranina, koji je bio šef svih očevih obavještajnih službi, pa bi, zapravo, trebalo da sjedi u Haagu, a ne u klupama na Markovu trgu. Tuđmanov replikant u Saboru - bit će to strašna kazna za sve bivše grijehe, ali i poticaj da se do kraja obračuna s nasljeđem tuđmanizma iz ratnih godina.
Šef policije Karamarko, također politički recidivist, opasni, idealistički desničar, u stranku je doveo Domagoja, kad su u nju ušli prije nekoliko mjeseci, pa sad pretendiraju da je poslije izbora neprijateljski preuzmu. Njima je potpuno jasno koliko je Kosorova nesposobna, vrlo su ambiciozni, a uživaju potporu kapitalističke oligarhije, koja uvijek priželjkuje "čvrstu ruku". No, pokušat će ih zaustaviti Vladimir Šeks i njegovi uzdrmani partijskih rasovi, koji će u Sabor doći s nešto brojnijom pratnjom zastupnika iz vlastitih izbornih jedinica. Pri tom će sam Šeks biti najslabiji - HDZ u njegovoj četvrtoj razdiru Glavašev HDSSB, SDP i HSP, pa će i mjesta biti podijeljena na tri podjednaka bloka (po tri do četiri), dok će pravaši vjerojatno osvojiti samo jedno mjesto sa svojim predsjednikom Danijelom Srbom. U susjednoj, slavonskobrodskoj petoj, situcija je malo bolja - ondje Čobanković, Čobi, kulenu sličan hadezeovski umjereno korumpirani populist, predvodi skupinu koja ima realne izglede da osvoji većinu, a to znači i raspršene glasove onih koji ne prijeđu prag i po D'Hontovoj obračunskoj metodi pripadnu najjačemu. HDZ može još računati na pobjedu u devetoj, gdje ga predvode Zadranin Kalmeta i gospićki ginekolog Milinović, prvi simbol stranačke korupcije, drugi simbol stranačkog primitivizma. No, oni će vjerojatno osvoijiti osam, a ne deset zastupnika kao na prošlim izborima, zahvaljujući i pomoći Pupovčeva SDSS-a, a veliko je pitanje hoće li prag prijeći Dražen Budiša, uskrsli mrtvac iz HSLS-a, i pukovnik Čondić, lik u kolicima, hrvatski pandan Tomu Cruiseu iz "4th July", koji predstavlja HSP.
U desetoj, dalmatinskoj izbornoj jedinici Jadranka Kosor napravila je tragičan kompromis. Potpuno uništenom i kompromitiranom "ricastom Vlaju", splitskom gradonačelniku Kerumu, prepustila je tri sigurna mjesta na listama i primila ga u koaliciju - što znači da će on, poslije izbora, formirati svoj klub, za koji mu treba tri zastupnika. U Sabor, dakle, ulaze, Kerum, njegova sestra i još neki rođak, cijela ta strašna dinastija koja svojom pojavom najbolje svjedoči o civilizacijskom padu koji se u Dalmaciji dogodio pod vladavinom HDZ-a. Koliko god bio korumpiran, sam Sanader nikad ne bi u Sabor pustio ljude koji tako izgledaju, ponašaju se i govore - hrvatski parlament vratit će se u kameno doba, ali u toj produkciji spektakla "Prije milijun godina" neće se pojaviti Reaquel Welch, nego Kerumova sestrica, rumena kao jabuka. Splitski hadezeovski vođa, dr Duje Marasović, morao je po naputku svoje šefice zakovati tu koaliciju, iako je prethodne dvije godine predvodio lokalnu opoziciju, pa je, s liječničkim autoritetom, Keruma proglasio "shizofreničarom". Sad se na televiziji žali kako mu stranačke pristaše preporučuju - "Duje, ubij se, najbolje ti je!"
Tri zapadne gdje HDZ totalno gubi, te četiri istočne u kojima će rezultat biti ukupno izjednačen, ostavlja još tri koje će presuditi kvalitet koalicijske pobjede. Riječ je o sedmoj karlovčkoj, šestoj sisačkoj i drugoj sesvetsko-bjelovarskoj. Tu HDZ temeljito gubi, a ulaze i neki mali...
Čim završe izbori, u HDZ-u će početi ritualni obračuni poglavica, kao među ljudožderima na Borneu. Kosorova je gotova, a njena malena frakcija - ministar kulture Jasen Mesić (koji sigurno ulazi) i Davor Stier (jedan mladi neoustaša iz emigracije) priklonit će se ili Jandrokoviću ili Karamarku (koji bude jači). I birokrati koje je Jadranka postavila (ministar uprave, usporeni Davorin Mlakar i histerično ubrzana ministrica financija Martina Dalić) te ministar obrane Davor Božinović pružat će joj tipično hadezeovsku mlaku, varljivu podršku, spremni da odmah priđu pobjedniku, radije Jandrokoviću nego Karamarku. Oni, uostalom, mogu računati i na neko od sjajno plaćenih mjesta u Europskom parlamentu. Uz Šeksa ostaju po logici stvari Kalmeta, Milinović i Šuker i njima pridruženi Čobi, ali oni će se prije svega osvrtati slijede li ih ljudi iz Uskoka (a slijede) pa će u svojim političkim akcijama biti unekoliko inhibirani, vodeći računa više o tome da sebi osiguraju političku zaštitu i preživljavanje, nego da zajašu nemirnu kobilu nesigurne opozicijske kvazivlasti.
Ta razjedinjena bulumenta oportunista, idejnih avanturista i teških primitivaca, sve ogrezle u korupcijske procese koje je kontrolirala njihova stranka, bit će potpuno neuvjerljiva saborska opozicija. Služit će se demagoškim floskulama i nacionalističkim parolama pa poticati vanparlamentarnu oporbu, jer neće biti sposobni oragnizirati parlamentarnu. To znači da, zapravo, radi uspjeha demokratskih procesa, kroz javnost i institucije pravne države, valja do kraja razobličiti sustav i ljude iz toga sustava, koji su za dvadeset godina uspjeli gotovo potpuno uništiti hrvatsko društvo. Opozicija mora proći katarzu, tu se moraju pojaviti ili prevladati bolji, kulturniji, normalniji ljudi. Možda će im za to trebati dva izborna ciklusa. Ali, Augijeve štale treba konačno očistiti, bez ikakvog pijeteta prema balansu u "političkom bipolarizmu". Ova ekipa koju Kosorova dovodi u Sabor reprezentira jedino njenu totalnu nekompetentnost i negativnu selekciju u HDZ-u, koja je stranku pretvorila u karikaturalnu skupinu lopova i demagoga. A toj hobotnici, kako se govorilo u socijalizmu, "valja slomiti kičmu i izbiti zube"!