Kolumne

Tri budžeta u godini

Dragan Jerinić

Postoje neke naznake nakon ulaska SBB-a u novu šestorku te popunjavanja Savjeta ministara da bi se vlast u zajedničkim institucijama mogla nekako i stabilizovati.

Jasno je ko je vlast, a ko opozicija, mada to u SDA još ne žele da priznaju.

I predsjedavajući Savjeta Vjekoslav Bevanda djeluje optimistično. Kaže da se nada kako će sada biti puno lakše raditi nego dosad, dok su ministri iz SDA lebdjeli negdje između Predstavničkog i Doma naroda u parlamentu.

Najavljuje dodatne uštede u budžetu, pretrešće rad agencija koje su brzopleto i bespotrebno formirane u prethodnom periodu samo da bi se zvale državne, iako baš nikakve koristi od njih nisu imali ni država ni građani.

Trenutno je aktuelno usvajanje budžeta zajedničkih institucija i prvi put otkako je Savjeta ministara da je nacrt budžeta u zakonskom roku upućen Predsjedništvu na usaglašavanje.

Inače, Bevandin kabinet će ostati upamćen po činjenici da je to, vjerovali ili ne, već treći budžet koji usvajaju u ovoj godini.

Prvo su morali usvojiti onaj za 2011. godinu, koji je ostao iz mandata Nikole Špirića, tačnije Dragana Vrankića kao ministra finansija.

Tada se nije znalo ni da li će biti formiran Savjet ministara pošto su stranke platforme predvođene SDP-om i SDA po svaku cijenu htjele zaobići dva HDZ-a po istoj matrici kako su to uradile samo nekoliko mjeseci prije formiranja Vlade Federacije.

Bilo je to vrijeme privremenog finansiranja i rasprava koliko će se moći puta produžavati te odluke, političkih trvenja o tome da li je BiH pred raspadom i ukazivanja na činjenicu o neravnopravnosti Hrvata u Federaciji...

Ukratko, teško vrijeme koje je pokazalo da se bez dogovora u ovoj zemlji ništa ne može postići.

Drugi budžet koji je ove godine usvojen je ovaj aktuelni, a treći je u nacrtu ovih dana upućen članovima Predsjedništva, koji će o njemu, prema najavama, raspravljati krajem sedmice.

Inače, Nacrt budžeta je po usvojenom okviru 950 miliona KM uvećan za inostrani dug, koji je ove godine najveći i iznosi oko 750 milona KM.

Ovu političku idilu u vezi s budžetom, koja se može iščitati u Savjetu ministara, mogao bi malo da poremeti odnos snaga u Predsjedništvu BiH. Naime, članovi Predsjedništva Bakir Izetbegović i Željko Komšić dolaze iz opozicionog bloka sadašnjoj vlasti.

Bevandin kabinet prvo je morao usvojiti budžet iz 2011, zaostao još od ministra finansija Dragana Vrankića, pa su uspjeli usaglasiti budžet i za 2012. godinu, a evo već su završili i treći u nacrtu za 2013. godinu. Tri budžeta za godinu dana

Istina, Izetbegović i nije dosad pokazivao veliku nervozu kada je u pitanju status SDA u vlasti, kao što je slučaj sa Sulejmanom Tihićem, pa njen odlazak u opoziciju želi da iskoristi za unutarstranačko pozicioniranje pred predstojeći kongres.

Tačnije, svoju političku energiju Izetbegović je usmjerio da preuzme funkciju prvog u SDA, tako da će možda ovlaš prelistati budžet, koji ionako ne može puno mijenjati jer novca svakako nema.

Insistiranje na povećanjima, koja su ranije praktikovali bošnjački članovi Predsjedništva kako bi time javnosti demonstrirali upornost pri izgradnji, kako vole reći, državnih institucija, potpuno su nerealna i politički besmislena. Sve što bi mogao dobiti je besciljno odugovlačenje.

E sad, kad je Željko Komšić u pitanju stvari su drugačije jer i nema nekog drugog posla. Sa svojom strankom SDP-om je još ljetos raskrstio za sva vremena, drugu nije formirao već onako kafanski pregovara s Našom strankom o zajedničkom političkom djelovanju. Ništa ozbiljno i dugoročno.

Kako se radi o političaru koji baš i ne zna šta je odgovornost, a sada je i definitivno u statusu slobodnog strijelca, Komšić bi u principu mogao juriti zareze i decimale po budžetskim stavkama čisto da se stekne utisak da je još i dalje nekako bitna politička faca.

Sve to, naravno, utiče na brzinu usvajanja budžeta zajedničkih institucija, jer vlasti i nemaju puno vremena za gubljenje, pošto im je MMF ostavio poprilično nerealan rok do 4. decembra, koji bi trebalo da ispoštuju kako bi mogli bez komplikacija računati na dalju podršku.

U stvari, taj rok može ispoštovati samo vlast u Republici Srpskoj i to opet pod uslovom da ne bude blokiran iz nekog razloga u Klubu Bošnjaka Vijeća naroda, kao što je bio slučaj ranijih godina, što je malo vjerovatno nakon dogovora SNSD-a i SDP-a. Ali nikad se ne zna.

Situacija se dodatno komplikuje i u vlasti Federacije jer tamo nije završen proces izbacivanja SDA i ostalih manjinskih platformaša iz parlamentarne većine.

Kako je u čitavu institucionalnu zavrzlamu uključen i Živko Budimir, aktuelni predsjednik Federacije, kojeg se u međuvremenu i vlastita stranka odrekla, tačnije grupica haespeovaca oko Zvonka Jurišića, još je potpuna nepoznanica kako će biti usvojen bužet.

Dogovora nema, volje da se on postigne takođe nema, već svi tjeraju svoj politički inat.

Možda ih malo odobrovolji Štefan File, koji od ponedjeljka naveče boravi u BiH pokušavajući da od lidera dobije po ko zna koji put obećanje da će se držati treće ili četvrte, ko će više znati koje, "mape puta".

Najčitanije