Kolumne

VANILICA U CIRKUSU: A sada spektakl

VANILICA U CIRKUSU: A sada spektakl
Foto: Svjetlana Panić | VANILICA U CIRKUSU: A sada spektakl

Upalite prskalice da vas bolje vidim!

Vi, produžite dalje. Ovo nije za vas. Ko? Pa vi koji ste donijeli precizne novogodišnje odluke, davno napisali pisma Deda Mrazu, ispunili planere detaljno i jasno. Bez greške se držite i odluka i planova i režima ishrane, ozbiljno i disciplinovano. I već znate gdje ćete ispratiti ovu 2026. A još nije ni počela. Nije ovo za vas.

 

A vi, ostanite!  Ko? Vi, vi koji plivate kroz dane sa glavom jedva iznad vode, u hodu prilagođavate planove i smišljate ideje i nemate pojma nekad ni gdje ste pošli ni da li ste došli. I griješite. Stalno griješite. Ali obožavate svoja grešna zadovoljstva i ne držite se slijepo nijednog plana jer znate unaprijed da je to nemoguća misija. Pokleknete, ali uvijek idete dalje, smijući se preglasno.

Ovo je za nas. Odmetnike.

Sad je već jasno ko je ostao. A ko produžio. Zar ne?

 

WELCOME TO THE CLUB!

A ovo je naš mali novogodišnji manifest.

FOTO Svjetlana Panić
FOTO Svjetlana Panić

Vrijeme je da čujem, jeste li griješili? Nemojte mi reći da nemate svoja grešna zadovoljstva? Ili što bi rekli popularno "guilty pleasure".

 

Ne izvijajte obrve razmišljajući. Nemojte da me razočaravate. Sad kad ste ostali. Kraj je godine.

Svi imamo svoje slatke grijehe. Pogotovo ovog decembra, mračnog i zagušljivog. U danima smoga i magle. Mala grešna zadovoljstva su jedine zrake sunca u svem ovom sivilu.

 

Počnite pričati, odoh samo da donesem čašu. Malu kristalnu čašicu moje pokojne babe. Kao one čašice sa stopicom iz kojih Herkul Poaro pije šeri poslije ručka. E istu takvu imam. Tačnije, nekoliko. Sto godina su stare i odlično se drže.

Sipam višnjevaču dok vi razmislite. I slažem brdo vanilica na tanjirić maminog kobaltnog servisa. Vanilice u obliku cvjetića. Ne zanosite se, nisam ih ja pravila. Napravila mi svekrva. Cvjetić na cvjetić slažem i palim Netfliks. Jer kad griješim, volim da je fensi.

 

Podignem čašicu sa višnjevačom prema ikoni Svetog Nikole i namignem. Vrijeme je. Slava je prošla, svi su gosti otišli, a ovo je trenutak koji sam čekala. Dan poslije. Sanjarim o njemu nedjeljama ranije. Uvijek je posvećen mojim slatkim grijesima.

Jer kada se približava slava, ja uvijek razmišljam šta ću raditi dan poslije. Svi će gosti otići, kuća će se vratiti u normalno stanje i ja ću, ovog decembra, piti višnjevaču, jesti vanilice i gledati "Emili u Parizu".

Valjda i vi imate te svoje male grijehe. Kao ja Emili.

Vremena su kada nam je šarmantni eskapizam neophodan. A trenutno svi pričaju o Emili.

FOTO Svjetlana Panić
FOTO Svjetlana Panić

Najsimpatičnije što sam pročitala o ovoj seriji je da je jedan tviteraš napisao: "Ovo je najgora serija koju sam gledao. Pogledao sam je u jednom danu."

 

Ne znam da li je najgora. Ali je genijalna. Kao jedna duga šarena reklama. Eskapizam u boji. Prepun svjetlosti. Bijeg od stvarnosti i svakodnevice. Savršena za ispiranje mozga i vježbanje fokusa. Jer i ja sam je pogledala u jednom danu. Šta da vam kažem. Doduše, sipala sam višnjevaču više puta, a od brda vanilica je ostala samo jedna. Stvarno nisam mogla da je pojedem.

Ali bilo mi je genijalno. Šareno, zabavno.

I baš me briga što sam pročitala da je ova nova sezona dosadna, bezvezna, glupa, nepotrebna i ko zna šta još. Razumijem. Jednostavno, volite da mrzite Emili. Mene zabavlja. Potrebna mi je Emili bila ovih dana. Prijeko potrebna.

 

Da čujem vas. Koja su vaša "grešna zadovoljstva"? Imate li ih uopšte? Morate ih imati. Možda grickate vanglu punu čipsa uz neki totalni treš film? Ili pojedete iza ponoći pola beze torte velikom kašikom. Namažete cijelo tijelo Pavlovićevom kremom i ležite ko mumija dok se sve ne upije? Svega ima, samo da znate. Jednom ću vam ispričati šta sam sve čula.

FOTO Svjetlana Panić
FOTO Svjetlana Panić

Ali da znate, ti mali grijesi moraju biti genijalni. Za vas.

Kako to mislim?

E to ću vam lako objasniti.

Samo zamislite mene i moju drugaricu kako pijemo kafu i pričamo o slatkišima. I ona kaže: "Znaš da izbjegavam slatko. I odem na jedan porodični ručak. Donesu mi tortu. I fino kažem da stvarno ne mogu, ne jedem, ne želim. Ali familija navalila. I 'ajde i 'ajde, nema smisla, probaj. I ja uzmem jedan zalogaj i ostavim. Kad ono, opet navališe na mene. Kako ćeš ostaviti tako, samo jedan zalogaj si pojela, uvrijedićeš domaćicu, nema smisla, pojedi to do kraja.

Vala neću! Nije mi genijalna torta. Ja kad griješim, hoću da mi je genijalno!"

E to.

Prepričavam stalno tu pričicu. Čim sam je čula u glavi mi je zazvonilo. To je to. Citiram je ove zime stalno. Sad znam da će se smijati naglas kada ovo pročita. Jer kad su u pitanju grijesi, isto mislimo.

 

Neka i vaši grijesi budu genijalni. Šta god da radite, ne pristajte na manje.

Ako vam nije genijalno, ne griješite. Molim vas. Jer kajaćete se zbog tih osrednjih i mlakih grijehova. Neće biti vrijedni pomena, zar ne?

Ali kad je to vaše grešno zadovoljstva genijalno, tu kajanja nema. Vjerujte mi.

Samo se smiješite zadovoljno.

 

Veselite se budućnosti, gdje god da vas odvede.

I ponavljam, griješite. Tako je dosadno biti bezgrešan.

 

U to ime, opet dižem kristalnu čašicu punu višnjevače uvis i mogla bih se zakleti da je Sveti Nikola sada namignuo meni. Živjeli!

SRETNA NAM NOVA GODINA!

 

Lav ju

Chic Vanilica

Knjiga VANILICA U CIRKUSU je u prodaji u knjižarama "Kultura", "My book", kao i u "Bingo" marketima. Web shop www.mybook.ba

 

Najčitanije