Svijet

Ateisti i katolici ratuju bilbordima i plakatima

Agencije

VARŠAVA - Poljske gradove ove jeseni preplavljuju bilbordi i plakati, ponekad i jedan pored drugog, na kojima poljski ateisti i katolici pozivaju Poljake da podrže njihov pogled na svijet.

Kampanju su nedavno započeli ateisti u Lublinu, na religioznom jugoistoku zemlje, kada su postavili bilborde sa porukama "Ne ubijam, ne kradem, ne vjerujem" ili "Ne vjeruješ u Boga? Nisi sam".

"Željeli smo da započnemo debatu o tome da se moral povezuje sa vjerom. U Poljskoj preovlađuje sterotip da su ateisti manje moralni od

vjernika", objasnila je dnevniku Žečpospolita cilj kampanje predsjednica fondacije Sloboda od religije Dorota Vujćik.

Nakon Lublina, počev od 16. oktobra i u drugim gradovima širom Poljske pojaviće se plakati koji podsjećaju da u Poljskoj od 38 miliona stanovnika ima i najmanje dva miliona ateista.

Ateisti nisu dugo čekali na odgovor - kod kraljevskog zamka Vavel u Krakovu pojavili su se vjerski plakati i bilbordi sa porukama "Postojim. Iako me ne vidiš", "Postojim. Besmrtan" ili "Sve prolazi...a ja postojim" uz jednostavan krst u crvenom kvadratu.

"Tokom posljednjih decenija promijenili su se način našeg života i forme komunikacije i prirodno je da i crkva mora da se prilagodi tim novim formama. Vjerski plakat za nekoga će biti reklama, dok će za vjernika biti element kontakta sa svetom. Kao što su nekada element komunikacije crkve sa ljudima bile kapelice pored puteva, takvu ulogu sada igraju plakati", kazao je sociolog sa Varšavskog univerziteta Tadeuš Šavjel.

Najčitanije